خانه نو
نگاهی به طراحی لباس دو فیلم میلنا کانونرو پرافتخارترین طراح لباس اسکار

وقتي فیلم می‌بینیم، بخشی از شخصیت بازیگران با لباس‌هایشان برای ما تعریف می‌شود. در فیلم «بر باد رفته»، اسکارلت که در نهایت فقر و نداری هنوز می‌خواهد زیبا باشد و در مجالس بدرخشد، پرده سبز خانه را می‌کند و لباس سبز باشکوهی از آن می‌دوزد. طراحان لباس افرادی هستند که جادوی لباس در شکل‌گیری شخصیت را بهتر از هر کسی می‌فهمند و آن را بر پرده جادویی سینما ابدی می‌کنند. در این مطلب می‌خواهیم طراحی لباس دو فیلم «هتل بزرگ بوداپست» و «ماری آنتوانت» را که توسط میلنا کانونرو انجام شده، بررسی کنیم.


میلنا کانونرو (Milena Canonero) برای چهارمین بار جایزه بهترین طراحی لباس فیلم را در مراسم اسکار دریافت کرد. در مراسم اسکار سال 2015، جایزه بهترین طراحی لباس به خاطر فیلم «هتل بزرگ بوداپست» (Grand Budapest Hotel) باز هم به میلنا کانونرو رسید؛ این طراح ایتالیایی روی هم 9 بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده و پرافتخارترین طراح لباس در تاریخ مراسم اسکار است. فیلم‌هایی که تا به حال به طراحی کانونرو برنده جایزه شده‌اند، عبارت‌اند از: «بری لیندون» به کارگردانی استنلی کوبریک؛ «ارابه آتش» به کارگردانی هیو هادسن و «ماری آنتوانت» به کارگردانی سوفیا کاپولا.

میلنا کانونرو در سال 1952 در ایتالیا و در شهر کوچک تورین به دنیا آمد. او در سال 2015 برنده جایزه طراحی لباس گیلد (Guild Award) شد؛ این جایزه هرساله به بهترین طراح لباس کارهای تلویزیونی و سینمایی داده می‌شود. کانونرو همچنین امسال جایزه بفتا را هم که به اسکار انگلیسی معروف است دریافت کرد. در حال حاضر کانونرو مشغول همکاری با برند پراداست.

 

هتل بزرگ بوداپست؛ تخیلات رنگین یک هتلدار

کانونرو با طراحی‌های خاصش ما را به دنیای کارگردان معروف وس آندرسون و آخرین فیلمش به نام «هتل بزرگ بوداپست» می‌برد. این فیلم در مورد ماجراهایی است که در یک هتل اروپایی باشکوه و منحصر‌به‌فرد در میان جنگ جهانی اول و دوم می‌افتد. گوستاو اچ، مدیر برنامه‌های هتلی است که شهرتی افسانه‌ای در سرگرم کردن مهمان‌هایش دارد اما ناخواسته درگیر اتهاماتی می‌شود و در این میان دوستی‌اش با پسرک پادوی هتل به نام زیرو به کمکش می‌آید و او را وارد ماجراهای جدیدی می‌کند. فیلم «هتل بزرگ بوداپست» گنجینه‌ای از زیبایی‌های بصری است و ما را به درون دنیای تخیلات کارگردانش می‌برد.

داستان در کشوری خیالی به نام زوبرافکا در اروپای شرقی می‌گذرد که برای خلق دنیای رنگارنگ آن باید دقت زیادی به کار گرفته می‌شد. کانونرو و دیگر عوامل فیلم ابتدا در مورد هر شخصیت و این که قرار است چه ظاهری داشته باشند، جلساتی گذاشتند. کانونرو در طراحی بسیاری از لباس‌های فیلم با برند پرادا همکاری کرده و لباس‌های کارکنان هتل نمایانگر مد دهه 1930 است.

در این فیلم رنگ‌های معمولی مثل طوسی که در دنیا برای هتل به کار می‌رود با رنگ‌هایی مثل بنفش و ارغوانی جایگزین شده است. لباس هر شخصیت مخصوص به همان کاراکتر طراحی شده، مثلا کت قرمز بازیگر نقش مادام دی، تیلدا سویینتون، طراحی اختصاصی کلیمت اِسک (Klimt-esque) برای این شخصیت است و یا بارانی چرم ویلیام دفو در نقش جاپلینگ، طراحی پراداست و ست چمدان بیست و یک تکه‌ای شخصیت مادام دی نیز با کمک پرادا طراحی شده است. لباس یونیفرم شخصیت اصلی، گوستاو اچ، به رنگ‌های تند و خاصی است تا آن را از یک یونیفرم معمولی فراتر ببرد.

این قضیه که فیلم‌های وس اندرسون معمولا در زمان و مکان نامشخصی قرار دارد معمولا کار طراح لباس را بسیار سخت می‌کند ولی کانونرو تا به حال سه بار با این کارگردان همکاری کرده و خودش را کاملا با این خصوصیت فیلم‌های وس اندرسون تطبیق داده است. کانونرو در مورد همکاری با این کارگردان می‌گوید: «همکاری با وس اندرسون شاید سخت باشد چون او من را به مکان‌های متفاوت می‌برد و با شخصیت‌ها و موقعیت‌های عجیب و بی‌سابقه رو‌به‌رو می‌کند ولی من این چالش را دوست دارم چون می‌بینم که اندرسون دنیای مخصوص به خودش را خلق می‌کند و من هم در این آفرینش با او سهیم می‌شوم». به نظر کانونرو دنیای فیلم‌های اندرسون ممکن است در نگاه اول سطحی و پر زرق و برق به نظر برسد ولی هرچقدر جلوتر می‌رویم، می‌فهمیم که چه لایه‌های پنهانی در زیر این سطح وجود دارد و آنجاست که در دنیای اندرسون غرق می‌شویم.

ماری آنتوانت؛ کاخ ورسای در دامان ملکه تجملات

بعضی عقیده دارند که کانونرو در فیلم «ماری آنتوانت»، به کارگردانی سوفیا کاپولا، برجسته‌ترین طراحی‌هایش را ارائه داده است. این فیلم در مورد زندگی ماری آنتوانت، شاهزاده اتریشی، است که به عنوان ملکه به فرانسه  می‌آید و موجی از تجمل و زیبایی در کاخ ورسای به پا می‌کند اما در نهایت در جریان انقلاب فرانسه کشته می‌شود. میلنا کانونرو برای طراحی لباس این فیلم هم موفق به دریافت جایزه اسکار شده است. فیلم «ماری آنتوانت» بر همه زوایای دنیای مد از بوتیک‌های کوچک تا نمایش‌های مد برندهای بزرگ تاثیرگذاشت و سبک روکوکو را در طراحی لباس احیا کرد. سبک روکوکو که ویژگی اصلی‌اش استفاده از رنگ‌های روشن و شاد، تزیینات فراوان و نقش‌های گل و گیاه است در اصل به قرن 18 برمی‌گردد که داستان زندگی ملکه ماری آنتوانت هم در این زمان می‌گذرد؛ لباس‌های طراحی شده برای فیلم «ماری آنتوانت» به قدری چشمگیر بود که باعث شد این سبک دوباره در دنیای مد و فشن زنده شده و طرفداران بی‌شماری پیدا کند. حتی امروز هم که چند سال از انتشار این فیلم می‌گذرد، طراحی لباس کانونرو برای این فیلم تحسین می‌شود و نقش آن در تغییر فرهنگ مد قابل انکار نیست.

بیشتر لباس‌های این فیلم به طور اختصاصی برای خود فیلم طراحی شده و حال و هوایی مدرن برای کاخ ورسای ساخته که داستان ماری آنتوانت را با دقت و جزییات بی‌شمار زندگی مجللش روایت می‌کند. لباس‌های ماری آنتوانت به نوعی تغییرات شخصیت این ملکه را هم نشان می‌دهد؛ دختری که ابتدا نوجوانی ساده و معصوم است سپس برای مدتی در تجملات کاخ ورسای غرق می‌شود، بعدها به یک مادر و در نهایت مهره‌ای سیاسی تبدیل می‌شود. لباس‌هایی که ماری آنتوانت در بخش‌های ابتدایی فیلم می‌پوشد، شادتر، روشن‌تر و سطحی‌ترند. در مراحلی که ماری آنتوانت غرق مهمانی‌های مجلل می‌شود لباس‌ها تغییر سبک می‌دهند و صاحب اشکال اغراق‌آمیز و پر زرق و برق و عجیب و غریب می‌شوند که گاهی مسخره به نظر می‌آید. در بخش میانی فیلم آرایش ماری آنتوانت شامل موهای پف‌دار، کفش‌های پاشنه بلند با سگک‌های الماس و رژ لب‌های روشن است که هم زمان باشکوه و زننده‌اند. طراحی‌های کانونرو به نوعی تلفیق سبک کانتری در دربار است و به جای رنگ‌هایی که معمولا در فیلم‌های درباری می‌بینیم از سایه روشن‌های سفید و عاجی و دیگر رنگ‌های ملایم نیز استفاده شده است.

هم‌زمان با پخته‌تر شدن شخصیت ماری آنتوانت، لباس‌هایش هم ساده‌تر و کلاسیک‌تر می‌شود چرا که تغییر شخصیت او را از یک دختر تجملاتی به زندانی سیاسی فرانسه نشان می‌دهد. جالب است که آخرین لباسی که ماری آنتوانت در فیلم می‌پوشد شبیه به اولین لباسی است که در هنگام ورود به دربار فرانسه به تن دارد؛ زمانی که ماری آنتوانت نوجوان به عنوان یک غریبه پا به دربار فرانسه می‌گذارد، لباس ساده آبی رنگی به تن دارد و زمانی که در همین دربار، زندانی سیاسی می‌شود باز هم او را با لباسی آبی مشابهی می‌بینیم. غریبه‌ای که تمام قوانین مد و زیبایی را در کاخ ورسای زیر پا گذاشت و دوباره از نو نوشت. 


<< بازگشت