خانه نو
گفت‌وگو با کریستین سلمونی، مدير هنري واشرون كنستانتين به مناسبت رونمايي از مجموعه «هارموني»

وقتی سخن از اعتبار به میان می‌آید بی‌شک ارزیابی سابقه از اهمیت خاصی برخودار خواهد بود. در هر زمینه‌ای هر چه سابقه فعالیت طولانی‌تر باشد قطعا اعتبار آن نیز بیشتر است، چراکه حرفه و کسب‌و‌کاری که توانسته طی سالیان متمادی خود را در بازار رقابت پابرجا نگه دارد پس حتما حرفی برای گفتن و چیزی برای عرضه کردن در چنته دارد. واشرون کنستانتین(Vacheron Constantin) یک برند مطرح طراحی و تولید ساعت‌های لاکچری است. این کمپانی سابقه‌اي طولانی در طراحی و تولید ساعت‌های ظریف و لاکچری دارد و به‌تازگی با ارائه یک مجموعه از ساعت‌های لوکس خود، دویست و شصتمین سالگرد افتتاح‌اش را جشن گرفته است. یکی از دلایل اعتبار و فخر این برند نیز همین پيشينه طولانی در طراحی و کار مداوم و ارزشمند در زمینه تولید انواع ساعت‌های خاص و شیک است.


در این جشن بزرگ، این کمپانی از مجموعه جدید ساعت خود رونمایی و آن را به حضار و علاقه‌مندان معرفی كرد. این مجموعه جدید واشرون کنستانتین «هارمونی» نام دارد. این مجموعه در حقیقت ادای احترامی است به تاریخ غنی واشرون کنستانتین و فوت و فن ساعت‌سازی این کمپانی بزرگ و ارزشمند.

کریستین سلمونی (Christian Selmoni) مدیر هنری این کمپانی است که در گفت‌و‌گويي با وب‌سایت بیلیونر (billionaire.com) توضیحاتی در مورد این مجموعه ارائه داده و گفته که چرا ارائه این مجموعه یک نقطه عطف و مرحله برجسته برای کمپانی واشرون کنستانتین محسوب می‌شود.

 

واشرون کنستانتین در حال حاضر به خاطر مجموعه‌های بی‌نظیری که طراحی و روانه بازار کرده از شهرت و محبوبیت خوبی برخوردار است، مجموعه‌هایي نظیر «پترمونی»(Patrimony) ، «مالته» (Malte) و «تردیشنال»(Traditionnelle) . اما چرا مجموعه «هارمونی» به عنوان شاخصه بارز این کمپانی انتخاب شده است؟

سلمونی: همه مجموعه‌‌های واشرون کنستانتین ارزشمند و مایه مباهات‌اند، اما مجموعه «هارمونی» ترکیبی از تکنیک‌های خاص، حرکات و طراحی پیچیده است که علاوه بر زیبایی ظاهری دارای ساختار درونی پیچیده و منحصربه‌فردي است که ریشه در تاریخ و سابقه طولانی واشرون کنستانتین دارد. مشتریان ساعت‌های این مجموعه از علاقه‌مندان به ساعت‌اند و مشتریان حرفه‌ای ساعت به دنبال این مجموعه خواهند آمد؛ کسانی که به دنبال طراحی متمایز و ساعت‌های مدرن و خاص مي‌گردند.

ظاهر بالشتک‌مانند این ساعت چه خصیصه‌ای دارد که کمپانی روی آن تاکید می‌کند؟

سلمونی: طراحی مجموعه «هارمونی» در حقیقت یک ادای دین و احترام به تنوع طراحی و اشکال متفاوت محصولات واشرون کنستانتین است. در این زمینه طراحی و شکل بالشتک‌مانند ساعت‌ها به همراه حرکات پیچیده، فرصت طراحی ویژه و خاصی را برای ما فراهم کرد. ساعت‌های پیچیده‌ای که حالت گرد و مدور ندارند، یک چالش بزرگ در طراحی ساعت‌اند، چراکه در این طراحی‌ها توجه به ضخامت، خوانا بودن صفحه و یکپارچگی و تطابق با مچ دست از اهمیت بسیاری برخوردار است. البته انتخاب شکل بالشتک‌مانند به جای طراحی گرد، مزیت‌های خود را دارد. یکی از مزیت‌ها ترکیب هر دو فرم با هم است که در این مجموعه به کار گرفته شده و هر دو نوع را در خود جای داده است. مجموعه ساعت‌های «هارمونی» یک شخصیت قوی دارند که ضمن طراحی مدرن، میراث‌دار سبک کهن واشرون کنستانیتن نیز هستند.

 

من فهميدم که گاه‌سنج‌ سال 1928 میلادی الهام‌بخش تیم طراحی مجموعه «هارمونی» و مدل بالشتک‌‌مانند آن است. چطور این سبک قدیمی را با طراحی جدید ارائه کردید؟ این تطابق و به نوعی ساختارشکنی کار سختی نبود؟

سلمونی: ما در موزه خصوصی خودمان این گاه‌سنج خاص بالشتک‌مانندِ تک‌دکمه را داریم. این زمان‌سنج خاص الهام‌بخش طراحی کل مجموعه «هارمونی» بوده است. ما قصد نداشتیم یک مجموعه وینتیج (به آثاری گفته می‌شود که مختص به زمان خاص یا فرد یا برند خاصی باشد و از دوره انتشار آن وسیله گذشته باشد، در صورتی که آن شی در زمان گذشته بسیار باب شده و مورد استفاده و توجه همگان قرار گرفته باشد و مجدد در زمانی غیر از زمان خاص آن شی مورد استفاده قرار بگیرد وینتیج محسوب می‌شود) خلق کنیم یا همان مدل 1928 میلادی را بازسازی کنیم، بلکه ما قصد داشتیم تا با عناصر طراحی گاه‌سنج 1928 میلادی و ترکیب آن با عناصر جدید و معاصر، مجموعه‌ای منحصربه‌فرد و خاص را عرضه کنیم. برای رسیدن به نتیجه مطلوب بارها طرح مورد بازبینی و بررسی قرار گرفت. طراحی مجموعه «هارمونی» به تنهایی خود دارای پیچیدگی‌های فراوانی بود و در نظر گرفتن وفاداری به مدل‌های پیشین و میراث قدیمی کمپانی و طراحی بسیار مدرن و امروزی و توجه به جزئیات در شکل ظاهری و مشخصات فنی خود چالشی بسیار بزرگ بود و به‌غیر از این مسائل الهام‌بخش ما یک ساعت مدل 1928 داشتيم که ویژگی‌های خاص خود را دارد. در طراحی این مجموعه از مدل عقربه‌ها و شماره‌گذاری عربی مدل 1928 میلادی که البته با سبک مدرن مطابقت داده شده‌اند، الگوبرداری شده است. بنابراین مجموعه پیش‌رو یک طراحی نهایی است که هم ویژگی‌های مدرن را در خود دارد و هم بازتابی از سبک کلاسیک است. نام «هارمونی» نیز از این جهت به این مجموعه داده شد که ترکیب متناسب و هماهنگی از مدرنیته و الهامات سنتی بوده است.

 

لطفا در مورد 5 مدل موجود در این مجموعه توضیحاتی بدهید.

سلمونی: مدل اول یکی از خاص‌ترین مدل‌های ساعت‌های پیچیده و چند هزار قطعه‌ای است که دارای ویژگی‌های تکنیکی و مدرني است. این ساعت بسیار باریک و ظریف است. مدل بعدی دارای دو پین تنظیمات است که در دو نسخه تریبلیون و کلاسیک عرضه می‌شوند. هر دو مدل به ساعت 1928 میلادی شباهت فراوانی دارند. در این مجموعه یک ساعت خاص بانوان نیز وجود دارد. دو مدل دو‌زمانه مخصوص آقایان و بانوان نیز در این مجموعه وجود دارد. موتورهای ساعت‌های این مجموعه از 233 قطعه تشکیل شده‌اند. قاب ساعت‌های مجموعه «هارمونی» در دو مدل از طلای 18 عیار سرخ و سفید و در اندازه 42 در 52 میلی‌متر و ضخامت 4/8 میلی‌متر عرضه می‌شوند. قطعات تشکیل دهنده این ساعت‌ها نیز با رودیوم و طلا پوشش داده شده‌اند. بند چرم قهوهای بهترین انتخاب برای این سبک ساعت است. قیمت این ساعت‌ها در حدود 40 هزار دلار است که گرچه در نگاه نخست بسیار گران به نظر می‌رسد، اما برای یک ساعت لوکس در این مرتبه رقم عجیبی به‌شمار نمی‌رود.  

همه ساعت‌های مجموعه «هارمونی» نشان «ژنو هال‌مارک» (هال‌مارک: آرم محصولاتی که در ساخت آن‌ها از فلزات گرانبها استفاده شده است) را در خود دارند. اهمیت این موضوع چیست؟

 سلمونی: تمام تصمیمات و حرکت‌ها و مراتب توسعه در خانه واشرون کنستانتین طرح‌ریزی می‌شوند و هال‌مارک ژنو نشان‌دهنده محل ساخت و همچنین به‌کارگیری فلزات گران‌قیمت در طراحی و ساخت ساعت‌های این مجموعه است. بی‌تردید کشور سوئیس و به ویژه شهر ژنو مهم‌ترین و معتبرترین مکان تولید ساعت در جهان است. این نشان به نوعی نمایانگر تکنیک ناب و مدرن به کار رفته در ساخت این ساعت‌ها و همچنین نشانی از لوکس بودن آن‌هاست.

 

در مورد ساخت این مجموعه و ارتباط آن با سالگرد واشرون کنستانتین و همچنين برنامه‌های آینده این کمپانی توضيح دهيد؟

سلمونی: دویست و شصتمین سالگرد تاسیس واشرون کنستانیتن در سال 2015 میلادی یک فرصت بی‌نظیر و فوق‌العاده برای خلق و ارائه یک مجموعه جدید بود و برای کمپانی یک حرکت روبه‌جلو برای عرضه محصولات مدرن و هماهنگ با سلیقه روز بوده است. واشرون کنستانتین قصد دارد در سال‌های آتی این حرکت را دنبال کند و مانند مجموعه «هارمونی» ، ساعت‌هایی با کیفیت تکنیکی و فنی بسیار بالا، پیچیده و مدرن را توسعه دهد.


<< بازگشت