خانه نو
پیشنهادهایی برای سفر به کازابلانکا

شايد تصوير شمايل خونسرد و مردانه بوگارت و نگاه متزلزل و پرسشگر برگمن هنگام وداع در پس‌زمينه مه‌آلود و در ميانه آتش شعله‌ور دومين جنگ جهاني و عشق ناكام مانده اين دو ابرستاره دوران طلايي سينما كافي باشد تا كازابلانكا را تا ابد پاتوق تمام عشاق و آدم‌هايي كه دنبال محل مناسبي براي عاشقي‌كردن مي‌گردند، کند و سالانه جمعيت كثيري از سراسر دنيا را روانه بندر زيبا و رازآلود كازابلانكا كند. اما اين همه‌ داستان كازابلانكا نيست. موقعيت خاص كشور مراكش به عنوان خط ارتباط ميان آفريقا، آسيا و اروپا اين كشور را پذيراي چندين خرده فرهنگ كرده‌ كه از دل آن يك ابرفرهنگ ويژه اسلامي آفريقايي و بعضا اروپايي (با حضور پرتغال، اسپانيا و فرانسه) براي سال‌هاي متمادي و مدرن بيرون زده‌ كه نمود آن را در بافت معماري شهري و خدمات خاص گردشگري و همچنين طعم، مزه و تنوع غذاها در رستوران‌ها و كافه‌هاي پرشمارش، مي‌توان به وضوح مشاهده كرد. كازابلانكا به‌عنوان بزرگ‌ترين شهر كشور مراكش و بزرگ‌ترين مركز اقتصادي و گردشگري كشور مراكش يكي از مهم‌ترين مراكز فرهنگي در سراسر قاره پهناور آفريقاست. وسعت فرهنگي كازابلانكا طيف گسترده‌اي از س


86 سال خاطره

كازابلانكا هم‌رديف ابر شهرهاي اروپایي همچون لندن و پاريس مملو از كافه‌هاي متنوع است،‌ از چاي‌هاي سنتي مراكشي در گوشه دنج بازار سنتي با معماري اسلامي گرفته تا كافه‌هاي لاكچري 5 ستاره در منطقه مدرن كورتيچ در امتداد خط ساحلي درياي زيباي مديترانه. اما شايد هيچ كافه‌اي وسوسه‌انگيزتر از كافه «ريكس» نباشد. كافه‌اي در بافت سنتي و اصيل شهر و با كانسپت معماري اسلامي و اسپانيش (همچون آن چيزي كه در كاخ الحمرا اسپانيا ديده ‌مي‌شود) كه در دهه 1930 ميلادي توسط كيتي كرينگر ديپلمات سابق آمريكايي راه‌اندازي شد و در سال 1942 توسط مايكل كوريتز به عنوان لوكيشن اصلي فيلم «كازابلانكا» انتخاب شد.

سال‌ها بعد در تاريخ اول مي 2004 كافه «ريكس» با حفظ اصالت و بافت تاريخي خود كه يادآور سكانس‌هاي خاطره‌انگيز فيلم «كازابلانكا» است،‌ بازسازي شد و در منوي غذاي خود علاوه بر غذاهاي سنتي و اصيل عربي-آفريقايي، غذاي مدرن دريايي را نيز جا داد. در كافه «ريكس» هنوز هم پيانويي درست در همان جايي كه در فيلم «كازابلانكا» ديده ‌شد قرار دارد كه شب‌ها براي مشتريان اين كافه رستوران 5 ستاره ترانه‌هاي جز و بلوز نام‌آشنا مي‌نوازد.

برشي از درياي مديترانه

فصل مشترك و تكميل‌كننده تمام مسافرت‌هاي لوكس و بي‌نقص قطعا لذت خريدكردن در فضايي خاص است، مركز خرید «موروكو» كه در تاریخ 5 دسامبر 2011 افتتاح شده با 200 هزار متر مربع وسعت دومين مركز خريد بزرگ در قاره آفريقاست كه توسط ديويد پادوا آرشيتكت لندني با كانسپتي ملهم از درياي مديترانه و خط فكري معماري غني مراكشي، طراحي و اجرا شده ‌كه توانسته جوايز متعدد معماري را براي پادوا و اين ساختمان به ارمغان بياورد. شاخصه منحصر به فرد مركز خرید «موروكو»  وجود يك آكواريوم 360 درجه با حجم یک ميليون ليتر آب و 40 گونه از آبزيان بومي همان منطقه است.

مناره‌اي بر فراز آفريقا

در سال 1980 كار سخت مسجد شاه حسن دوم در دل نوار ساحلي بندر كازابلانكا با كمك‌هاي مردمي با طراحي ميشل بيستو معمار فرانسوي آغاز شد و 13 سال بعد به اتمام رسيد. مسجد شاه حسن دوم امروز به مهم‌ترين نماد كشور مراكش و يكي از مهم‌ترين المان‌ها و جاذبه‌هاي گردشگري و فرهنگي قاره آفريقا تبديل شده‌ است. اين مسجد داراي ويژگي‌هاي منحصر‌به‌فردي است كه در ساخت آن از عناصر بومي و مدرن مانند مرمر و بتون و چوب استفاده شده‌ است. اين اسلوب در معماري مسجد هم تكرار شده و تلفيق معماري اسلامي-عربي و مدرن و اروپايي كاملا در جاي‌جاي مسجد مشهود است.

اين بنا سومين مسجد بزرگ جهان است و در فضایي با وسعت 20 هزار مترمربع پذيراي تعداد زيادي نمازگزار و ديگر گردشگران از تمامي اديان است. شاهكار بي‌دليل مسجد مناره 210 متري آن است كه از ميان امواج درياي مديترانه قد برافراشته ‌است و همچون ناظري آرام و باوقار نظاره‌گر تمامي لحظات پرالتهاب قاره سياه است.


<< بازگشت