خانه نو
نگاهی به عمارت‌های دیوید بویی

مرگ هنرمندان همیشه مثل یک نمایش تراژیک و حزن‌آلود همه را متاثر می‌کند. سال جدید میلادی با یک خبر تاسف‌آور برای علاقه‌مندان به موسیقی راک آغاز شد. هنوز 10 روز از سال نو میلادی نگذشته بود که دیوید بویی (David Bowie) در سن 69 سالگی دار فانی را وداع گفت و طرفدارانش را با میراث هنری غنی خود تنها گذاشت. اگر به موسیقی راک علاقه داشته باشید قطعا با صدای دیوید بویی و آهنگ‌های او خاطرات زیادی دارید. دیوید بویی موسیقی‌دان، خواننده، آهنگ‌ساز و بازیگر مشهور انگلیسی بود. با وجود حضور ممتد او در طی چند دهه اخیر در دنیای موسیقی راک، او بیشتر به خاطر آثار دهه هفتادش شهرت دارد. در یک نظرسنجی در سال ۲۰۰۲ میلادی که توسط بی‌بی‌سی و برای انتخاب «۱۰۰ بریتانیایی بزرگ تاریخ» صورت گرفت، دیوید بویی در جایگاه بیست و نهم قرار گرفت. بویی همچنین در رده‌بندی مجله «رولینگ استون» در رده سی و نهم جدول «۱۰۰ هنرمند بزرگ تاریخ موسیقی راک» و همچنین در رده بیست و سوم جدول «بهترین خوانندگان تمام دوران‌ها» ایستاده است. این هنرمند و چهره تاثیرگذار طی سال‌های اخیر و بعد از مبتلا شدن به بیماری سرطان در عمارت خود در شهر لندن اقامت


ردپای دیوید بویی از عمارت‌های مجلل تا عمارت دورافتاده‌ای در لندن

بویی در طول 69 سال زندگی‌اش در مناطق مختلف دنیا سکونت داشته که گاهی یک ملک را اجاره کرده و گاهی نیز آن را به تملک خویش درآورده است. نیویورک، لوس‌آنجلس، لوزان، سیدنی، ماستیک (جزیره‌ای خصوصی در سنت وینسنت و گرنادین‌ها دریای کارائیب) و لندن شهرهای بودند که بویی در آن‌ها سکونت داشته است. سال‌های طولانی عمر این هنرمند بیشتر در پنت‌هاوسی در منهتن در محله «سوهو» سپری شده، جایی که به دفتر مدیریت کمپانی او نزدیک بود. اما او سال‌های زیادی را وقف طراحی و ساخت عمارتش در «گلیستون رود» در چلسی کرد. در طراحی این عمارت از طراح برجسته «جاناتان رید» نیز کمک گرفت. اما به دلیل مزاحمت‌های پاپاراتزی‌ها و هجوم مطبوعات و رسانه‌های گروهی او هرگز از این عمارت استفاده نکرد.

او نهایتا 7 سال پیش مجبور به فروش این ساختمان 4 اشکوبه به قیمت 7.2 میلیون پوند شد. پیش از این نیز بویی در سال 1995 میلادی یک عمارت زیبا در جزیره‌ ماستیک در دریایی کارائیب را به یک ناشر مطرح به نام «فلیکس دنیس» به ارزش 3.5 میلیون پوند فروخته بود. این عمارت بعدها توسط آژانس «نایت فرانک» به ارزش 14 میلیون پوند در لیست فروش قرار گرفت. خواننده محبوب «استارمن» یک عمارت متعلق به قرن 19 را نیز در سوئیس در تملک خود داشته که در سال 1999 میلادی به ارزش 2.5 میلیون پوند آن را به فروش رساند و در همان سال نیز خانه واقع در لوس‌آنجلس خود را نیز به قیمت 5 میلیون پوند فروخت و همان‌طور که گفته شد در سال‌های پایانی عمرش در یک عمارت دورافتاده و آرام در شهر لندن اقامت کرد.


<< بازگشت