خانه نو
گزارشی از هفته مد میلان 2015

برگزاری هفته‌های مد بی‌شک یکی از هیجان‌انگیزترین رویدادهای این صنعت محسوب می‌شوند. دیدن جوان‌هایی که با اشتیاق و برای دیده شدن به خیابان‌های اطراف محل برگزاری هفته‌های مد هجوم می‌آورند، حضور صدها عکاس و ژورنالیست، خبره‌های صنعت مد و نمایندگان برندهای مختلف به واقع این رویداد را به ماجرای وصف‌ناشدنی و هیجان‌انگیزی‌ بدل کرده است. بعد از هفته‌های مد نیوریورک و لندن حالا به شهر تاریخی و زیبای میلان رسیده‌ایم. هفته مد میلان مانند هفته‌های مد نیویورک، لندن و پاریس در دو نیمه سالانه برگزار می‌شود که در نیمه سالانه اول لباس‌های و مد بهاره – تابستانه و در نیمه سالانه دوم مدهای پاییزه – زمستانه معرفی و عرضه می‌شوند. این رویداد مهم امسال نیز در شهر میلان برگزار شده و مانند سابق برندهای مطرح ایتالیایی همچون روبرتو کاوالی، آرمانی، دلچه و گابانا، گوچی، فندی، پرادا و... شاهکارهای خود را در این زمینه به معرض دید علاقه‌مندان گذاشتند. این رویداد در دو بخش زنانه و مردانه برگزار می‌شود که ما در ادامه سری به چند برند مطرح حاضر در هفته مد میلان خواهیم زد.


دلچه و گابانا: غافل‌گیر با طرح‌های گل‌دار

بخش مردانه: الهام از عشق و شور شرقی

در هفته مد میلان برند مطرح دلچه و گابانا با ارائه تلفیق بهترین استایل‌ها و طرح‌های شرق و غرب مجموعه جالب توجهی را عرضه کردند. موتیف اصلی شاهکارهای این برند بهره‌گیری از طرح‌های گل‌دار چه در زمینه پوشاک زنانه و چه در مد مردانه بود. طرح‌های ارائه شده توسط این برند به نوعی ترکیبی از عشق و سبک رومانتیک شرقی با طرح‌های فریبنده ساحلی سیسلی بود. دومنیکو دلچه و استفانو گابانا همچنین برای بهار و تابستان 2016 یک مجموعه ماموت آماده کردند که با الهام از نقوش رنگارنگ و نقاشی‌های ظریف کاخ چینی پالرمو طراحی شده بود. آن‌ها در مجموعه‌های خود طرح‌های رنگارنگ و متنوعی عرضه کردند که به نوعی انفجار نقش‌های زنده و روشن بود و به‌قدری رنگ و نقش در آن‌ها موج می‌زد که بیننده را محسور خویش می‌کرد. این طرح‌ها نیز با الهام از موتیف‌هایی مانند درختان مرکبات، پرندگان استوایی، اژدها و طرح‌های منچوری (منطقه‌ای در شمال شرقی کشور چین) ارائه شدند. نکته قابل توجه دیگر در مجموعه‌های دلچه و گابانا، به کارگیری قلاب‌دوزی‌های پیچیده روی لباس‌ها بود که به ویژه روی لباس‌های ابریشمی سبک شرقی بسیار خودنمایی می‌کرد. طرح‌های هندسی و راه‌راه سیاه و سفید نیز در کنار طرح‌های رنگارنگ و شلوغ تعادل را بین طرح‌ها برقرار کرده بود.   

بخش زنانه: اکسسوری‌های درخشان و منحصربه‌فرد

دومنیکو دلچه و استفانو گابانا هرگز از نشان دادن عشق و علاقه‌شان به ایتالیا دست برنخواهند داشت. جمله «ایتالیا عشق است» تم طراحی دلچه و گابانا برای 2016 است که این تم به تنهایی خود گویای نوع گرایش این کمپانی است: لباس‌ها و اکسسوری‌هایی با جزئیات فراوان. استفاده از جواهرات، کیف دستی، روسری و شال‌های گل‌دار، ‌عینک دودی و هدفون ویژگی بارز این مدل‌های زنانه دلچه و گابانا بود. پیراهن‌های زنانه با طرح‌های ساختمان‌ها و مناظر با زمینه‌های آبی لاجوردی نیز بخش دیگری از این مجموعه بودند. زنان این مجموعه در کت‌واک خود به گرفتن عکس سلفی نیز پرداختند که در نوع خود بسیار جالب بود.

گوچی: میلان شکوفه‌باران شد

بخش مردانه: گل، پروانه و پرنده

به نظر می‌رسد میلان در هفته برگزاری این رویداد مهم گل‌باران شده است. گوچی نیز مانند رقیب خود دلچه و گابانا، تمرکز اصلی‌اش را بر طرح‌هایی از شکوفه‌های بهاری و گل‌ها قرار داده بود. الساندرو میشله (Alessandro Michele) طراح و مدیر خلاق کمپانی گوچی، مجموعه بهار و تابستان 2016 خود را در حالی شکوفه‌باران کرد که این طرح‌ها مملو از جزئیات بی‌نظیر بودند. در مجموعه مردانه ارائه شده توسط میشله به هر کجا که نگاه می‌کردی گل و شکوفه می‌دیدی. کت‌های ورزشی ابریشمی با قلاب‌دوزی توجه بسیاری را به خود جلب کرده بود. شاید تصور کنید با توجه به موتیف اصلی که گل در نظر گرفته شده بود، طرح‌ها باید تکراری و شبیه هم می‌بودند، اما اصلا این‌طور نبود و میشله با الهام از انواع گل‌ها و گلبرگ‌ها، طرح‌های کاملا متفاوت و مجزایی خلق کرده بود. حتی در قالب‌های مشابه مثلا زمینه سفید الگو‌ها کاملا از هم متمایز طراحی شده بودند. در ادامه تم بهره‌گیری از گیاهان به سمت استفاده از موتیف پرندگان و پروانه‌ها تمایل پیدا کرد و پروانه‌ها و پرندگان در بین گل‌ها و گیاهان روی تی‌شرت‌ها، ژاکت‌های ورزشی، دامن، پیراهن و تونیک‌ها جا خوش کردند. طرح‌های دیگر این مجموعه شامل طرح‌های هندسی و رتو استایل بود. رنگ‌های این مجموعه متنوع و پرطراوات بودند و در کنتراست جالبی از رنگ‌های زنانه و مردانه در کنار هم استفاده شده بود.     

بخش زنانه: عینک‌های بزرگ چهارگوش

زنان تیم گوچی در حالی که اکثر لباس‌های با رنگ تند پوشیده بودند و از اکسسوری‌های مختلف مانند عینک‌های فریم چهار‌گوش استفاده می‌کردند، روی صحنه ظاهر شدند. در بخش زنانه نیز از طرح‌های گل‌دار استفاده شده بود و علاوه بر پیراهن‌های گل‌دار و بلوز و دامن‌ها با طرح‌های شکوفه‌های بهاری، صندل‌های گل‌دار با رنگ‌های شاد و ملیح نیز جالب توجه بود. ژاکت‌های چرمی مشکی که طرح‌های گل‌دار داشتند به همراه لباس‌های قلاب‌دوزی شده و یراق‌دوزی شده، لباس‌های گشاد اطلسی و رداهای بلند طرح‌های اصلی این مجموعه بودند.    

ورساچه؛ پلاتی از رنگ‌های خنثی اما زنده

بخش مردانه: الهام از لورنس عربستان

دُناتلا ورساچه(Donatella Versace)  به سراغ رنگ‌ها رفته و با به‌کارگیری طیف وسیعی از رنگ‌ها مدل‌های 2016 خود را عرضه کرده بود. مدل‌های این مجموعه اکثرا دارای رنگ هستند و کمتر طرحی را می‌توان در آن‌ها مشاهده کرد که از رنگ عاری باشد. به نوعی دُناتلا ورساچه به بازی با رنگ‌ها پرداخته بود تا تلفیق طرح‌ها. این مجموعه شامل کت و شلوارهای رنگرزی گره‌دار (tie-dye: شیوه‌ای مخصوص در رنگرزی است که نتیجه آن ایجاد نقش و نگارهای متنوع و رنگارنگ روی پارچه است)، ژاکت‌های خلبانی ارغوانی سلطنتی، شلوارک‌های کوتاه و سوئی‌شرت‌های کلاه‌دار بود. شاید مدل مردانه 2016 ورساچه را بتوان پلات رنگ‌های خنثی معرفی کرد. دی‌ان‌ای این برند هنوز هم حول طراحی شلوارک‌های کوتاه، بلوزهای کشیده و بلند و کلاه می‌چرخد. فیلم «لورنس عربستان» الهام‌بخش شوی مردانه ورساچه بود. مدل چیدمان، استفاده از ابریشم، پیراهن‌های بلند و تونیک‌های مردانه بلند همه با الهام از این فیلم و پوشش بازیگران این فیلم طراحی شده بود.

بخش زنانه: ارتش زنان ورساچه

برای بهار و تابستان 2016 مد زنانه دُناتلا ورساچه از ایده جنگجویان شهری الهام گرفته بود و شعارش این بود :«یک زن، نه یک دختر» کسی که «نترس، جنگجو و دلیر است و هیچ چیز او را از پای درنمی‌آورد». تیم زنان ورساچه با پیام قدرت یافتن بانوان به روی صحنه آمدند. مدل‌های ورساچه با لباس‌هاس رزمی و در رنگ‌های خاکی، زیتونی و قهوه‌ای که رنگ غالب لباس‌های ارتشی است، در صحنه حاضر شدند. گروهی دیگر از مدل‌ها که گویی در حال استتار بودند، با لباس‌های طرح پلنگی با رنگ تند نارنجی، شرابی تیره، قهوه‌ای، زرد نئونی، سبز فسفری و سفید به روی سن آمدند. ژاکت‌های این مجموعه کوتاه بودند و شلوارهای گشاد و دامن‌های بلند چاک‌دار از انتخاب‌های ورساچه برای مجموعه بهاره و تابستان 2016 بودند. ژاکت‌های ارتشی این مجموعه شامل ژاکت‌های خلبانی، ژاکت‌های ورزشی و ژاکت‌های کوتاه کمرکش بودند.      

 

 


<< بازگشت