خانه نو
«وُگ» صدمین سال انتشار خود را جشن گرفت

گالری ملی پرتره لندن صدمین سال انتشار مجله مد معروف «وگ» در بریتانیا را جشن گرفته است. این نمایشگاه شامل بیش از ۲۸۰ نسخه چاپی مجله است که از بایگانی‌ها و مجموعه‌های بین‌المللی وام گرفته شده و برای اولین بار در یک مجموعه نمایش داده شده است. مجله «وگ» جایگاهی نمادین در دنیای مد دارد.


برگزارکننده این نمایشگاه که «ووگ 100: یک قرن استایل» نام دارد، با اشاره به هدف برپایی آن می‌گوید: «امید ما این است که بازدید‌کننده‌ها پس از دیدن این مجموعه، این‌طور برداشت کنند که «وگ» چیزی بیش یک مجله مد و لباس است. من معتقدم «وگ» یک نماد فرهنگی مهم در زمانه ما بوده و اینجا علاوه بر عکس‌های مد و فشن، تصاویر و عکس‌های فوق‌العاده‌ای در نمایش است».

مجله «وگ» سال ۱۸۹۲ در آمریکا منتشر شد و از سال ۱۹۱۰ به بعد در اروپا گسترش یافت. در جنگ جهانی دوم لی میلر، عکاس معروف آمریکایی و گزارشگر جنگ «وگ» همراه با سیسیل بیتون عکاس مد بریتانیایی عکس‌های جالبی گرفتند که جز انتشارات معمول دنیای مد نبودند. برگزار‌کننده این نمایشگاه می‌افزاید: «در جنگ جهانی دوم، ووگ یکی از اندک مجلاتی بود که وزارت اطلاعات به آن اجازه داد که تا به انتشار ادامه دهد برای اینکه برای حفظ روحیه عمومی اهمیت حیاتی داشت».

این نمایشگاه شامل عکس‌هایی از عکاسان معروف مانند سیسیل بیتون، ایروینگ پن و ستاره‌های معروف از مارلین دیتریش، تا شاهزاده دایانا و دیوید بکهام و همچنین عکس‌هایی از تاپ مدل‌های معروف دنیاست. الکساندر شولمن، سردبیر «وگ» بریتانیا درباره این نمایشگاه می‌گوید: «من بی‌نهایت به مجموعه‌ای از عکس‌های استثنایی و به طور کلی مفهوم کلی این نمایشگاه افتخار می‌کنم. این نمایشگاه چکیده‌ای از عمده فعالیت‌های وگ در طی این صد سال است و نشان‌دهنده کار گسترده‌ای است که این نشریه در صنعت مد انجام داده است. من به تمام کسانی که عاشق عکاسی، مد، مطبوعات و دنیای شهرت‌اند پیشنهاد می‌کنم از این نمایشگاه دیدن کنند». در این نمایشگاه علاوه بر عکس‌هایی که از عکاسان بزرگ به نمایش درآمده، تصاویری از مهم‌ترین طراحان قرن شامل دیور، سن لورن و الکساندر مک‌کوئین ارائه شده است.

بخش‌های مختلف این نمایشگاه به صورت دهه از هم جدا شده‌اند تا مخاطبان به راحتی بتوانند تغییرات به وجودآمده در صنعت مد را در طی قرن اخیر مشاهده کنند و متوجه شوند که چگونه صنعتی مانند مد و فشن می‌تواند در تمامی جنبه‌های خود دچار تغییر و تحول شود. نمایشگاه «وگ 100: یک قرن استایل» که از 22 بهمن‌ماه سال جاری آغاز شده، تا دو خردادماه سال 1395 در گالری ملی پرتره لندن در نمایش خواهد بود.


<< بازگشت