خانه نو
نگاهی به مجموعه جواهرات بهار و تابستان 2016 سواروسکی

وقتی سخن از جواهرات و زیورآلات لاکچری به میان می‌آید بی‌شک «سواروسکی» یکی از اولین نام‌هایی است که به ذهن خطور می‌کند. گالری «سواروسکی» با به خدمت گرفتن سه تن از طراحان به‌نام، مجموعه‌ بهار و تابستان 2016 میلادی خود را عرضه کرده است. در این فصل طراح خلاق فرانسوی مد و فشن ژان پل گوتیه، طراح آوانگارد لندنی، فردریکسون استالارد (Fredrikson Stallard) به همراه طراح کره‌ای برند «فوریش» (Feverish) قطعات زیورآلاتی را با ویژگی‌های منحصربه‌فرد و خاص خود طراحی کرده‌‌اند. با هم سری به هر کدام از این سه مجموعه می‌زنیم تا تفاوت در نگرش و نوع طراحی در سه سبک مختلف را یکجا در یک مجموعه از «سواروسکی» بررسی کنیم.


پروانه‌های درخشان و رنگارنگ فوریش

طراحی‌این مجموعه سورئال و  شامل مجموعه‌ای از پروانه‌های ظریف و زیباست. در این مجموعه طراح خلاق «فوریش» برای «سواروسکی» جشنی از نمایش پروانه‌ها را برپا کرده که بیان‌کننده ظرافت و زندگی است. این مجموعه شامل 13 قطعه پروانه‌های ظریف و جواهرنشان است که با طیف‌های وسیع کریستال‌های رنگی طراحی شده‌اند و وقتی روی پوست شخص استفاده‌کننده قرار می‌گیرند به واقع به مانند یک پروانه واقعی و طبیعی جلوه می‌کنند. برند «فوریش» در سال 2012 میلادی توسط آی‌وان ژنگ لی راه‌اندازی شده و به خاطر جواهرات دست‌ساز و استادانه خود شهرت بسیاری کسب کرده است. اولین تجربه همکاری «فوریش» و «سواروسکی» مربوط به سال 2013 میلادی بود و اکنون «فوریش» با گردن‌بند و گوشواره‌های حلقه‌ای مزین به پروانه‌های دیدنی همکاری خود را با «سواروسکی» از سر گرفته است. «لی» در مورد این مجموعه گفته: «این مجموعه با روحیات من بسیار سازگار است و من همیشه قصد داشتم چنین مجموعه‌ای را طراحی کنم». 

طراحی زرهی فردریکسون استالارد

همکاری مجدد « فردریکسون استالارد» با «سواروسکی» منجر به خلق یک مجموعه زرهی با نمایش قدرت زنانگی و سبک هنری آوانگارد شده است. این هنرمند برای این مجموعه یازده قطعه طراحی کرده که شامل گردن‌بند، کاف، انگشتر و گوشواره است. این مجموعه مزین به کریستال‌های تراش‌خورده‌ای است که وتی در کنار هم قرار  می‌گیرند حجمی هندسی را پدید می‌آورند و به دلیل جانمایی کریستال‌ها محصول نهایی شبیه یک زره محافظ می‌شود. «فردریکسون استالارد»  در مورد این مجموعه می‌گوید: «این مجموعه با این پیام طراحی و تولید شده که از یک محصول ارزشمند باید محافظت کرد. در طراحی از زره و امکانات زرهی نه به عنوان یک عنصر منفی بلکه یک امکان ارزشمند برای حفاظت بهره گرفته شده است».

  

سواروسکی معکوسِ ژان پل گوتیه

ژان پل گوتیه در اولین همکاریش با «سواروسکی» روشی کاملا متفاوت با آنچه که از او سراغ داریم را در پیش گرفته است. این اسطوره طراحی مد فرانسوی در مجموعه خود 12 قطعه زیورآلات طراحی و عرضه کرده که برخی از قسمت‌های اجرای کار توسط هنرمندان ایتالیایی انجام شده است. نام این مجموعه «ری‌ورس» یا «معکوس» نام دارد. این جواهرات هفت‌رنگ و رنگین‌کمانی‌اند و هم در روز و هم در شب درخشش و جلوه‌ خاصی دارند. این جواهرات با نوع برش ویژه، سندبلاست و آبکاری خاص دارای تم رنگ شکلاتی‌اند که بسیار خاص و منحصربه‌فرد است. این کریستال‌ها دووجهی بوده و از هر دو سمت دارای درخشش و تلالو هستند. ژان پل گوتیه این مجموعه را با مفهوم «نقص کامل» طراحی کرده است.

مجموعه بهار و تابستان «سواروسکی» از اول ماه مارس 2016 (اواخر اسفند) در فروشگاه‌ها و نمایندگی‌ها مستقل «سواروسکی» عرضه خواهند شد.


<< بازگشت