خانه نو
هفته مد پاریس؛ یک هفته نورانی

پاریس شهر استایل‌ها و مد است، شهری که خاستگاه بسیاری از طراحان و نوابغ این رشته بوده است. هفته مد پاریس به اندازه برج ایفل برای پاریسی‌ها اهمیت دارد. مانند سه پایتخت دیگر مد جهان یعنی شهرهای میلان، نیویورک و لندن، هفته مد پاریس نیز در دو نوبت طی ماه‌های فوریه و سپتامبر با معرفی مجموعه پاییز - زمستان و بهار - تابستان برگزار می‌شود. محل برگزاری هفته مد پاریس مانند همیشه در مرکز خرید لوکس «کَقوزل دو لوور» در نزدیکی موزه معروف «لوور» است. هفته مد پاریس امسال در روزهای یکم تا نهم مارس (11 تا 19 اسفند) برگزار شد و برندهای مختلف دنیای مد آخرین طراحی‌های خود را روی صحنه بردند. در ادامه مجموعه پاییز و زمستان 4 برند مطرح دنیا را بررسی می‌کنیم.


«ولنتینو»؛ سرشار از رنگ و طرح

«ولنتینو» برندی است که تقریبا همه ما مجموعه‌های آن را با طرح‌ها و نقوش خاص و مملو از رنگ به خاطر می‌آوریم. مجموعه پاییز و زمستان ارائه شده این برند در هفته مد پاریس نیز از این قاعده مستثنی نیست. معمولا «ولنتینو» طراحی‌های خارج از عرف و عجیب و غربیب ندارد اما بازی با نقوش و رنگ خصیصه اصلی و وجه تمایز این برند با سایرین است. به عقیده منتقدان روح حاکم بر مجموعه پاییز و زمستان «ولنتینو» یک تجربه جدید بوده است. طراحی‌ها شامل نقوش هندسی روی شنل‌ها و ژاکت‌ها و کت‌هایی با طراحی‌های نقوش پارچه‌بافی‌های مکزیکی، کت و شلوارهای چهارخانه و شلوارهای جین بودند. به نظر می‌رسد دو طراح خلاق این کمپانی یعنی ماریا گراژیا و پیر پابلو پیچیلوی مسیر و سبک خود را در طراحی مد بالاخره پیدا کرده‌اند و در عین پایبندی به اصول کلی این برند، سبکی نو و جدید را خلق کرده‌اند. مجموعه مردانه «ولنتینو» شامل طرح‌های وسترن، شطرنجی‌های متنوع و رنگی، استفاده از چرم، کاپشن‌های جین و پارچه‌های کتان است.

«اچ.اند.ام»؛ مجموعه‌ای از گل‌های رنگارنگ

برند «اچ.اند.ام» گویی در یک ستیز و مجادله عجیب به جنگ با فصل پاییز و زمستان رفته بود و با طرح‌های گل‌دار و شاد خود بیشتر به مجموعه‌ای بهاری شباهت داشت تا پاییزی و زمستانی. آنا سوفی جانسون مدیر و مشاور خلاقیت کمپانی «اچ.اند.ام» در خصوص مجموعه زنانه پاییز و زمستان ارائه شده در هفته مد پاریس اظهار داشته که این مجموعه درباره قدرت و زیبایی زنانه است. او در ادامه می‌افزاید قدرت در نوع برش و سبک خیاطی این مجموعه کاملا به چشم می‌خورد و البته این مجموعه با الهام از میراث سوئدی و فرهنگ فوکلور این کشور طراحی شده است. رداها و دامن‌های بلند زنانه از ویژگی‌های بارز این مجموعه‌اند. پارچه‌های مخملی و گل‌دوزی شده به همراه استایل سوئدی و به کارگیری کلاه و هدبند از دیگر خصوصیت‌های مجموعه پاییز و زمستان برند «اچ.اند.ام» است که در هفته مد پاریس عرضه شد. لباس‌ها به ویژه کت‌های این مجموعه به شیوه‌ای کلاسیک دوخته شده‌اند اما با سبکی مدرن ست شده‌اند و همین موضوع مدرن یا کلاسیک بودن این مجموعه را در هاله‌ای از ابهام قرار می‌دهد.

گل‌های رز «لویی ویتون»

«لویی ویتون» برند گل است و این که نشانه اصلی این برند گل‌های چهارپر است. «لویی ویتون» با حفظ ارزش‌ها و پایبندی به میراث این برند در مجموعه پاییز و زمستان 2016 زنانه خود به سراغ گل‌های رز رفته است. این گل‌ها با رنگ صورتی، قرمز و رنگ‌های ملیح دیگر بیشتر به ضیافت گل‌های بهاری شباهت دارد تا مجوعه‌های خزان‌زده حزن‌آلود. گل‌های رز قرمز و صورتی «لویی ویتون» در همه جای مجموعه حضور دارند؛ روی موهای مدل‌ها به زیبایی می‌نشینند، زینت‌بخش کفش‌های پاشنه‌دار و صندل‌های آنان هستند و طرح پارچه‌ها را با حضور خود شاد و رنگارنگ کرده‌اند. به غیر از طرح‌های گل رز و استفاده ظریف و هنرمندانه از این موتیف، به کارگیری جملات و شعارها روی پیراهن دختران لبخند به لب «لویی ویتون» نیز جالب توجه است. این جملات عموما با رنگ طلایی و یا رنگ‌های براق روز پیراهن‌های گل‌دار، گل‌دوزی شده‌اند. در کنار نقوش گل‌های رز و جملات شعاری روی پیراهن مدل‌ها نقوشی هم وجود داشتند که نقاشی‌های کودکانه‌ای از حیوانات و طبیعت بودند که در رنگ‌های شاد بسیار جلب توجه می‌کردند و با توجه به طراحی‌های شاد و گاهی کودکانه در بین مدل‌ها حضور کودکانی که لباس‌های «لویی ویتون» را بر تن داشتند احساس لطافت و خلوص را بیشتر القا می‌کرد.

ارتش قدرتمند «بالمن»

اولیور روستینگ مدیر خلاقیت برند «بالمن» برای طراحی مجموعه پاییز و زمستان 2016 میلادی خود در هفته مد پاریس خلاقیت به خرج داد و مجموعه‌ای خاص طراحی کرده است. مجموعه «بالمن» با یک حس زیباشناختی طراحی و عرضه شده است. اولیور روستینگ به مجله وگ گفت: «فشن و مد گاهی خشن است. من عاشق مد و فشن هستم. اما برای من هیچ خشونتی در مورد لباس‌های نظامی وجود ندارد. من در زمان طراحی این مجموعه دوران سختی را سپری کردم برای همین بود که من ارتش «بالمن» را طراحی کردم، گاهی شما نیاز به سرباز دارید نه مدل. من شبانه‌روز روی طراحی‌های این مجموعه کار کرده‌ام. من از انتقادهای مثبت و منفی استقبال می‌کنم اما ترجیح می‌دهم انتقادهای مثبت را دریافت کنم». ارتش «بالمن» کت‌های مخمل، کتان و ساتن بر تن داشتند. طرح‌های کت چهارخانه با دستکش‌های بلند چرمی از ویژگی‌های مجموعه مردانه «بالمن» بودند. مجموعه زنانه «بالمن» گرچه از نقش و نگار و رنگ آکنده بود اما خشونت و قدرت مجموعه مردانه را در خود داشت. کت‌های کوتاه با کمربندهای دارای سگک بزرگ از ویژگی های مجموعه زنانه «بالمن» است.


<< بازگشت