خانه نو
جاذبه‌های گردشگری نروژ

وقتی سخن از کشور نروژ به میان می‌آید اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند جنگل‌های انبوه، بریدگی‌های کوچک و بزرگ خط ساحلی و عبور مدار شمالگان از قسمت شمالی این کشور است. هزاران سال پیش، نروژ پوشیده از یخ بود. به تدریج هوا گرمتر شد، یخ‌ها ذوب شدند و نخستین گروه از انسان‌ها حدود ۱۱ هزار سال پیش در دوران نوسنگی از آلمان راهی این سرزمین شدند و پس از پیمودن نواحی پوشیده از یخ به نروژ رسیدند و بدین ترتیب به‌تدریج نروژ و مردمانش در قاره سبز جا خوش کردند و اسم و رسمی برای خود پیدا کردند. اگر بخواهیم جاذبه‌های گردشگری این کشور مرفه اروپایی را معرفی کنیم، بی‌شک بخش عظیمی از آن مربوط به جاذبه‌های جغرافیایی و طبیعی این کشور می‌شود تا جایی که نروژ پس از تجارت چوب، بهره‌گیری از ذخایر گسترده‌ نفت، گاز طبیعی، مواد معدنی، آبزیان، آب شیرین و نیروی برق‌آبی نیم‌نگاهی نیز به اکوتوریسم دارد. در ادامه چند جاذبه گردشگری منحصربه‌فرد سرزمین خیال‌انگیز نروژ را با هم بررسی می‌کنیم تا به مدد نوشتار و تصاویر سفری هر چند کوتاه به این کشور زیبا داشته باشیم.


جاده اقیانوس اطلس  (Atlantic Ocean Road)

گمان می‌کنم در بین همه جاذبه‌های خارق‌العاده کشور نروژ «جاده اقیانوس اطلس» از سایرین جذاب‌تر و خاص‌تر باشد. البته رفتن به این جاده شجاعت می‌خواهد که رفتن به سرزمین وایکینگ‌ها احتمالا این جسارت و شجاعت را در دل‌ها زنده می‌کند. «جاده اقیانوس اطلس» یکی از هیجان‌انگیزترین و در عین حال وهم‌‌انگیزترین جاده‌های دنیا در قرن حاضر به شمار می‌رود. جاده زیبای اقیانوس اطلس در شمال کشور نروژ طراحی و ساخته شده و به واقع یکی از تحسین‌برانگیزترین نمونه‌های هنر مهندسان راه‌سازی و پل‌سازی است که دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد سازه‌ای و مهندسی است. این جاده زیبا و دلهره‌آور با هدف اتصال دو روستای کارواگ (Karvag) و روستای ووانگ (Vevang) احداث شد. طول این جاده پر‌پیچ‌و‌خم و مسیر اتصالاتی حدود 8 کیلومتر و 274 متر است. در سال 1983 میلادی کار ساخت این جاده آغاز شد و تقریبا قریب به 6 سال عملیات اجرایی و مهندسی این جاده به طول انجامید تا در نهایت در نیمه دوم سال 1989 میلادی افتتاح شد.

هزینه ساخت و احداث این جاده در حدود 122 میلیون کرون نروژ برآورد شد که با توجه به هزینه سنگین ساخت آن، دولت تصمیم گرفت تا با گرفتن عوارض جاده‌ای بخشی از هزینه ها را جبران کند، از این ‌رو تا سال 199 میلادی یعنی به مدت 15 سال برای عبور از جاده باید عوارض پرداخت می‌شد که بعد از سال 1999 میلادی پرداخت عواض در این جاده متوقف و عبور از این جاده برای علاقه‌مندان به ویژه گردشگران رایگان شد. این جاده دارای چند روگذر، هشت پل، چهار مکان برای استراحت و تماشای مناظر اطراف و نیز چند مکان ویژه گردشگران است. استراحت‌گاه‌های این جاده مکان مناسبی برای قدم زدن، خوردن و نوشیدن اغذیه‌های مختلف به ویژه غذاهای محلی نروژی و غذاهای دریایی و انجام تفریحاتی نظیر غواصی و ماهیگیری است. اما شاید با خود بگویید چرا برای معرفی این جاده از القابی نظیر وهم‌‌انگیز، دلهره‌آور، هیجان‌انگیز و .. استفاده می‌شود؟ در پاسخ باید گفت که این جاده با توجه به این که در برخی مناطق از روی دریای نروژ می‌گذرد شاهد طوفان‌های دریایی بسیاری است که در برخی موارد امواج سهمگین دریا به قدری بزرگ می‌شوند که قادرند حتی یک اتومبیل را به داخل آب پرتاپ کنند. علاوه بر این، این جاده گاهی مه‌آلود است که عبور از آن را دشوار می‌کند و نکته دیگری که عبور از این جاده را با جسارت و شجاعت همراه می‌کند شیب‌های تند و پیچ ‌و خم‌های ناگهانی این جاده است که برای افراد ناآشنا ممکن است بسیار خطرناک باشد و با سقوط در آب همراه شود. این جاده از زمان احداث تا کنون نزدیک به 12 طوفان هولناک را پشت‌ سر گذاشته است. این جاده نفس‌گیر امروزه به میراث فرهنگی کشور نروژ بدل شده و جزو یکی از معروف‌ترین جاده‌های دنیاست که تا کنون بسیاری از کارگردانان فیلم‌ها را برای گرفتن حتی یک پلان در آن وسوسه کرده است.

 

پریکستولن (Preikestolen)

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری هول‌انگیز و خارق‌العاده نروژ منطقه صخره‌ای پریکستولن یا «سکوی خطابه» است. این منطقه یکی از برترین و دلهره‌آورترین مناظر طبیعی دنیا محسوب می‌شود. این مکان در حقیقت یک منطقه صخره‌ای و کوهستانی است که دارای یک صخره با شیب بسیار تند و ارتفاع 1000 متر است که سالانه صدها هزار نفر برای بازدید و فتح آن به نروژ سفر می‌کنند. قله این صخره یک سطح هموار و مسطح  به مساحت 25 متر مربع است که همین امر باعث اطلاق نام صخره‌ای پریکستولن یا «سکوی خطابه» به آن شده است. برای رسیدن به لبه پرتگاه یا همان بالاترین سطح صخره پریکستولن، حدود 3 الی 4 ساعت زمان نیاز است تا مسافتی حدود 8/3 کیلومتر را طی و به قله دسترسی پیدا کرد.

 

قلعه اسکارسبورک  (Oscarsborg Fortress)

از مکان‌ای دلهره‌آور نروژ دل بکنیم و به سراغ یک مکان تاریخی زیبا برویم. قلعه اسکارسبورک یک دژ نظامی است که تاریخ ساخت آن به سال 1644 میلادی برمی‌گردد. این قلعه در اسلوفیورد و در نزدیکی دهکده کوچک دروباک قرار گرفته است. وضعیت قرارگیری این قلعه به گونه‌ای است که روی دو جزیره کوچک واقع شده است. شهرت این قلعه به دلیل غرق شدن کشتی کروز سنگین آلمانی در سال 1940میلادی است. از این قلعه هم‌اکنون به عنوان یک میراث فرهنگی محافظت می‌شود و دیگر کاربرد نظامی ندارد و به یک مکان گردشگری بدل شده است. در داخل قلعه موزه‌ای وجود دارد که در آن برخی اداوات جنگی، مجسمه، ماکت‌های مناطق جنگی، ناوها و ابزاآلات جنگی و ... غیره نگهداری می‌شود.

کشور نروژ دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است مانند پارک فروگنر، ساختمان اپرای اسلو، موزه کشتی وایکینگ ها در اسلو، آبدره گیرانگر فیورد، شهربازی و باغ وحش کریستیانسند، کشتی فرام، آکواریوم برگن، استادیوم اسلو اسپکتروم، خیابان روروس، روستای رین، پل فردوانگ، ساحل هویویکا در آندویا، آبشار سوتر، کلیساری چوبی بورگاند، یخچال طبیعی گلیشیر، آبشار لاته فُسِن، جاده ای باستانی در ویندِلاوِگِن و بسیاری جاذبه‌های دیگر که در این مختصر امکان پرداختن به همه آن‌ها میسر نبود.  


<< بازگشت