خانه نو
معرفی مجموعه‌های پاییزه آماده پوشیدن 5 برند سرشناس

طبق سنت و شیوه مرسوم همیشگی در ماه مارس (مصادف با فروردین ماه) برندهای مطرح تولید پوشاک و طراحان مد مجموعه آماده پوشیدن پاییز خود را ارائه می‌کنند. امسال نیز برندهای معتبر در رقابتی تنگاتنگ برای جلب نظر منتقدان و کسب درآمد بیشتر مجموعه‌های خود را عرضه کردند. این مجموعه‌ها با توجه به خصوصیات و ویژگی‌های هر فصل طراحی و تولید می‌شود. لباس‌های آماده پوشیدن پاییز، نه سنگینی و گرمای لباس‌های زمستانی را دارند و نه خنکی و سبکی لباس‌های تابستانی. سبک مجموعه‌های آماده پوشیدن پاییز 2016 میلادی بسیار متنوع است تا جایی منتقدان برای اظهار نظر در مورد گرایش اصلی طراحان سردرگم مانده‌اند، اما به نظر می‌رسد پیراهن‌های بلند زنانه بیش از سایر لباس‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در این مطلب قصد داریم تا سری به این مجموعه‌ها بزنیم، از این‌رو به معرفی مجموعه‌های ‌آماده پوشیدن چند برند مطرح مانند: «دلچه اند گابانا»، «لویی ویتون»، «پرادا»، «سن لورن» و «شنل» خواهیم پرداخت. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا برای انتخاب پوشاک پاییزه خود سردرگم نشوید و همواره روی خط مد حرکت کنید.


سیندرلاهای «دلچه اند گابانا» با لباس‌های زرق و برق‌دار

گرایش کمپانی ایتالیایی «دلچه اند گابانا» برای لباس‌های آماده پوشیدن فصل پاییز، با الهام از داستان‌های پریان و پرنسس‌های کارتونی نظیر سیندرلا، زیبای خفته و سفید برفی طراحی و ارائه شده بود. استفانو گابانا در این‌ باره می‌گوید: «امروزه همه دختران می‌خواهند پرنسس باشند». دومنیکو دلچه نیز می‌افزاید: «امروزه همه چیز برای نسل جوان امکان‌پذیر است، پس چرا پرنسس نباشند». این دو بیش از این که خود را یک طراح مد بنامند خودشان را قصه‌گو و داستان‌پرداز می‌دانند که وظیفه آن‌ها کم کردن استرس اشخاص با وارد کردن آن‌ها از دنیای واقعی به دنیای فانتزی قصه‌هاست. علاوه بر توجه به داستان‌های والت دیزنی این دو طراح خلاق به سنت و فرهنگ سیسیلی نیز توجه ویژه داشتند. در کنار پیراهن‌های بلند و زنانه که زرق و ‌برق‌ خاصی داشتند و کاملا زنانه و دخترانه بودند، کت‌های سبک مردانه نیز ارائه شده بود که با اضافه کردن تزئینات، گلدوزی و استفاده از تور و گیپور فرمی زنانه به خود گرفته بودند. چند سالی است که این برند با گرایش«ویز اَ ویز» مجموعه‌های خود را عرضه می‌کند و از این رو بین طراحی لباس‌های در فصول مختلف تغییرات زیادی ایجاد نمی‌کنند و فقط لباس‌ها را با یک گرایش و جهت‌گیری کلی برای هر فصل مناسب‌سازی می‌کنند.   

«لویی ویتون» کولاک کرد

به عقیده بسیاری از کارشناسان و منتقدان بهترین مجموعه ارائه شده در این شوها مربوط به برند «لویی ویتون» بوده است. به گفته منتقدان و متخصصان این حوزه طراح مستعد و خوش‌فکر این کمپانی یعنی نیکولاس گسکویر، یکی از بهترین مجموعه‌های خود را ارائه کرده است. همه اجزای مجموعه پاییزه «لویی ویتون» را می‌توان به راحتی پوشید و دوست داشت. ساختارهای هندسی، توجه به دنیای زیر آب و فرشتگان عجیب و غریب تم اصلی نقوش لباس‌های این برند هستند. در این مجموعه 57 ست کامل متشکل از 200 هزار قطعه ارائه شده است.

نیکولاس گسکویر درباره طراحی‌های این مجموعه می‌گوید: «ایده ما برای طراحی‌های این مجموعه، خلق یک زن قهرمان در دنیای دیجیتال امروزی است؛ چیزی شبیه تام راید»، قهرمان زن بازی‌های کامپیوتری». برخی لباس‌های مجموعه اسپورت بوده‌اند و شامل پلیورهای موهر و ترکیبی از ژاکت و پلیور با خط‌های سرتاسری که روی بازوها نقش بسته بودند، می‌شدند. مدل دیگر لباس‌ها، نوعی پیراهن‌های گره‌ای و پیراهن‌های لوله‌ای سبک و جمع‌وجور بودند که به راحتی حتی در یک کیف پول و کیف دستی کوچک نیز جای می‌گرفتند. کت‌های چرم مشکی با پیراهن‌های قد متوسط که تا زانو بودند، ژاکت‌های زیپ‌دار، شلوارهای گشاد و شال‌های طرح‌دار از دیگر عناصر شاخص مجموعه آماده پوشیدن پاییز 2016 کمپانی «لویی ویتون» بودند. به طور کلی روح حاکم بر مجموعه از یک استایل خیابانی، ورزشی و خشن تبعیت می‌کرد.

لوزی‌های رنگی «پرادا»

زنان «پرادا»پوش در مجموعه پاییزه این برند گویی زنانی خانه‌به‌دوش یا مسافرانی‌اند که قصد سفری فارغ‌البال را به ناکجای تاریخ و فرهنگ دارند. زنانی که کیف پول کوچک خود را از کمربند، گردن و یا مچ دست خود آویزان کرده‌اند تا در طول سفر دارایی‌شان به تاراج نرود. زنانی که لباس‌های خود را پوشیده‌اند تا بی‌واهمه و بی‌پروا با جسارت زنانه خود به کشف ناشناخته‌ها بروند. کلاه‌های سفید لبه‌دار و دیگر کلاه‌های ملوانی، ژاکت‌های بلند، لباس‌های خزدار، دامن‌های استایل دهه 50 میلادی، لگ‌های نسبتا ضخیم، کیف پول و کیف‌دستی‌های کوچک، کمربندهای پهن و عجیب به همراه استفاده گاه‌به‌گاه از پارچه‌های چرمی تم و گرایش اصلی طراحان این مجموعه بوده است. اما در بین همه رنگ‌ها و تنوع لباس‌ها آنچه در بیشتر ست‌های این مجموعه مشترک است بهره‌گیری از طرح‌های لوزی شکلی است که بیشتر در طراحی لگ‌ها و کفش‌ها به کار گرفته شده است. همه چیز در این مجموعه به صورت نمادین به کار گرفته شده  است. این مجموعه تضادی از احساسات را برمی‌انگیزد؛ شادی در برابر غم، زندگی در برابر غم و عشق در برابر تنفر. طراحان مجموعه پاییز 2016 میلادی این برند اعتقاد دارند این دوگانگی را با الهام از روحیات خاص زنانه خلق کرده‌اند؛ با این باور که زن مجموعه پیچیده‌ای از احساسات و عواطف است.

مشکی‌پوشان «سن لورن» از پله‌ها پایین می‌آیند

زنانی لاغر اندام، در حالی که موهایشان را بسته‌اند و رژلب‌های قرمز بر لب دارند با آرامشی مثال‌زدنی از پله‌ها پایین می‌آیند تا همگان هنر طراح «سن لورن» به دیده تحسین بنگرند. زنان «سن لورنی» به واقع زنان فشن قرن بیست و یکم هستند. رنگ اصلی در مجموعه پاییزه برند «سن لورن» مشکی است و جز موارد نادری از رنگ استفاده چندانی نشده است. در موارد معدودی که رنگ به کار گرفته شده، رنگ‌ها بسیار تند، جیغ و براق‌اند. لباس‌های با سرشانه‌های بسیار اغراق‌آمیز و دامن‌های پف‌دار بیننده را به یاد تیپ‌های دهه 80 میلادی می‌انداخت. یقه‌هایی گاه خیلی باز بودند و گاه همه سطح گردن را می‌پوشاندند، کمربندهایی که در کناره‌ها دارای پاپیون و یا سگک بودند، لگ‌های چسبان و مشکی، به همراه کفش‌های نوک‌تیز و پاشنه‌دار از دیگر عناصری بودند که طراح فرانسوی کمپانی «سن لورن» یعنی هدی سلیمان برای خلق مجموعه خود برگزیده بود. تقریبا کل مجموعه طراحی‌های هدی سلیمان نظر منتقدان را به خود جلب کرد اما دو ست تحسین همگان را برانگیخت؛ یکی ست صورتی جیغ و براقی بود که یک بلوز و شلوار سرهمی بود که روی آن یک کت مشکی پوشیده شده بود که سرشانه‌های آن تا مچ رنگ سفید داشت و دیگری که آخرین مدل این شو بود که روی صحنه ظاهر شد؛ مدلی که کتی از خز یک روباه قرمز بر تن داشت و یک پیراهن  مشکی با یک کمربند پهن از زیر آن بر تن کرده بود. 

داستان لاگرفلد و طراحی کلاه‌های عجیب برای «شنل»

کارل لاگرفلد با یک مجموعه مینمالیستی مثل همیشه همگان را متحیر ساخت. به نظر می‌رسد این طراح خلاق کمپانی «شنل» برای طراحی‌های خود دو تم «باغ ذن» و «فیلم‌های رومنس» را در نظر داشته است. شاید لاگرفلد می‌خواسته با این سبک طراحی‌اش مخاطبش را به یک چالش روان‌شناسانه دعوت کند اما هر چه هست مجموعه ست‌های ارائه شده توسط او بی‌نظیر و شیک است. کلاه، کت و دامن، گردن‌بند مروارید، بوت، شال گردن و کیف دستی؛ این‌ها عناصر تکرار شده در تمام ست‌های ارائه شده برای پاییز 2016 میلادی برند «شنل» است، اما نه به این سادگی که ذکر آن‌ها رفت.

ابتدا لازم است خاطرنشان کرد که ست‌های ارائه شده توسط این برند به معنای واقعی باهم ست و هماهنگ‌اند یعنی در رنگ، بافت و طرح از نوک سر تا پای مدل‌ها از یک استایل پیروی می‌کنند. کلاه‌های این مجموعه فرمی مدرن از کلاه‌های دوره‌های رومانتیک‌اند که بسیار خاص و جالب‌اند. کت و دامن‌ها همان‌طور که گفته شد در طرح و نوع پارچه با هم ست و هماهنگ هستند. گردن‌بندهای مرواریدی چند رشته و بزرگ از گردن بیشتر مدل‌ها آویزان است. بوت‌ها طرح ویژه و خاصی دارند و مانند چکمه‌های سوارکاری‌اند، انگار قسمت مچ  این بوت‌ها توسط بندهای گره ‌خورده‌ای به ساق وصل شده‌اند. شال‌گردن‌ها هم به مانند آستین‌های پلیورهای بافتنی‌اند که یک سر بافته شده‌اند.


<< بازگشت