خانه نو
«دوبی‌ مال»؛ باشکوه در کنار بلندترین سازه دنیا

در دورانی زندگی می‌کنیم که خرید بخشی جدانشدنی از زندگی روزمره و ساعات خوش‌گذارنی مردم است و به همین دلیل هم است که هر روز شاهد ساخت مراکز خرید مدرن و لوکسی در شهرهای مختلف دنیا هستیم. شهر دوبی هم دارای مراکز خرید بسیار مدرن و زیبایی است که یکی از آن‌ها بیش از دیگران نه تنها در این شهر بلکه در کل دنیا می‌درخشد. «مرکز خرید دوبی» یا «دوبی‌ مال» توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.


«دوبی‌ مال» قسمتی از پروژه 20 میلیون دلاری مجموعه برج خلیفه است که بر اساس فضای کلی بزرگ‌ترین مرکز خرید جهان به‌شمار می‌آید. این مرکز خرید با داشتن 1200 فروشگاه به‌سادگی این امکان را به شما می‌دهد که به مجموعه کاملی از برندهای برتر دنیا دسترسی داشته باشید. علاوه بر سالن‌های سینما و یک پارک سرگرمی سرپوشیده، سالن پاتیناژ، فودکورت، آب‌نمای موزیکال و آکواریوم از جذابیت‌های گردشگری این مرکزند که سالانه تعداد زیادی گردشگر خارجی را به این مکان سراریز می‌‌کنند. 750 هزار نفر به صورت هفتگی از این مرکز بازدید می‌کنند. این مرکز خرید خود به مانند یک شهر بزرگ است که دارای همه امکانات است. این بنای فاخر و مجلل را اعضای تیم طراحی و معماری یک کمپانی سنگاپوری به نام «مهندسان معمار دی.پی با مسولیئت محدود» طراحی و احداث کردند.

مساحت زیربنای این مرکز خرید 350 هزار متر مربع (چیزی در حدود مساحت 50 زمین فوتبال) است که در 4 طبقه ساخته شده است. اگر بخواهیم درباره سبک معماری این بنا حرف بزنیم باید بگوییم ترکیبی است از همه سبک‌های معماری؛ چرا که با توجه به بزرگی و وسعت بنا و همچنین کاربری‌های متفاوت آن هر بخش از این مجموعه عظیم از یک سبک پیروی می‌کند. در برخی قسمت‌ها حال و هوای شرقی دارد و حتی به سبک بازارهای سنتی اسلامی طراحی شده و در برخی قسمت‌ها حال و هوایی اروپایی دارد و سبک معماری ایتالیایی و فرانسوی در آن به چشم می‌خورد. اما شاید به طور کلی بتوان گفت معماری این مجموعه تلفیقی از معماری اسلامی و معماری مدرن اروپایی است.

نمای بیرونی «دوبی‌ مال» با توجه به بزرگی و عظمت این مجموعه در قسمت‌های مختلف متفاوت است اما بیشتر از مصالحی هم‌چون سنگ، آجر، شیشه و سیمان استفاده شده است. سقف این مجتمع بزرگ دارای یک پنل شیشه‌ای بسیار بزرگ و گنبد مانند است که با یک راهروی شیشه‌ای طویل به بقیه‌ قسمت‌ها مرتبط می‌شود. عناصر دکوراتیو و اجزای تزئینی به کار رفته در طراحی داخلی این غول زیبا آن‌قدر زیاد است که نمی‌توان از آن‌ها به صورت تک‌تک نام برد اما به طور شاخص می‌توان به آبشار و سالن ستاره اشاره کرد. این آبشار، یک آب‌نمای آبشاری بزرگ است که با پیکره‌هایی از جنس فایبرگلاس جلوه‌ بیشتری یافته و با هماهنگی و حس قوی که به بیننده منتقل می‌کند، جذابیت بیشتری یافته است. سالن ستاره نیز مملو از ستاره‌های طلایی است که با یک هلال ماه سفید زیبای خاصی به این بخش از مرکز خرید داده است.

از ویژگی‌های فنی و تکنیکال معماری این مجموعه نیز به راحتی نمی‌توان چشم پوشید، ایجاد باغ‌وحش زیرآبی و تونل‌های عظیم آکواریومی به همراه آب‌نمای موزیکال که در دریاچه مصنوعی این مرکز خرید قرار گرفته، نمونه‌های دیگری از بی‌نظیر بودن این سازه بزرگ و لوکس است. آنچه از شواهد برمی‌آید این است که هر آنچه برای طراحی و ساخت این مجموعه عظیم به کار گرفته شده در برترین و باکیفیت‌ترین درجه‌بندی خود قرار دارد تا یک مرکز خرید لوکس و مجلل را ایجاد کند؛ مصداق بارز این موضوع استفاده از عناصر و اجزای زرق و برق‌دار و درخشان در جای‌جای این مجتمع است.


<< بازگشت