خانه نو
نگاهی به معماری ورزشگاه «امارات» آرسنال

اگر از شما بخواهند چند بنای لاکچری و مجلل را معرفی کنید بی‌شک در پاسخ به برخی ویلاها و املاک سوپرثروتمندان، هتل‌ها، موزه‌ها، گالری‌های هنری، سینما و حتی برخی رستوران‌ها و کافه‌ها اشاره خواهید کرد ولی قطعا کمتر کسی از یک استادیوم فوتبال به عنوان یک بنای فاخر و لوکس نام خواهد برد. ما در این مطلب می‌خواهیم شما را با یک ورزشگاه لوکس آشنا کنیم، ورزشگاهی که بی‌تردید آوازه آن به گوش همه رسیده است: ورزشگاه «امارات»، ورزشگاه اختصاصی تیم فوتبال آرسنال.


ورزشگاه «امارات» در شهر لندن واقع شده و گنجایش پذیرش 60،260 نفر تماشاچی را دارد. این ورزشگاه که ساخت آن 3 سال طول کشید، در سال 2006 میلادی افتتاح شد و برای طراحی و ساخت آن حدود 390 میلیون پوند هزینه شده است. این ورزشگاه، دارای 4 ردیف صندلی است که در قسمت بالایی دارای 26،646 و در قسمت پایینی 24،425 جایگاه است که شامل صندلی‌های سایز استاندارد هستند. «امارات» در بالای سکوهای تماشاچیان، دارای سقف است، ولی در مجموع این ورزشگاه سرپوشیده محسوب نمی‌شود. تیم طراحی این ورزشگاه، شامل گروه معماری «هوک اسپورت» (هم اکنون با نام «پاپولوس» فعالیت می‌کند)، مشاوران ساختمانی «ای.وای.اچ» و شرکت مهندسی «بیرو هپاولد» می‌شود. علاوه بر زمین ورزشی که مساحت آن 105 در 68 متر از شمال به جنوب است، این استادیوم دارای چندین رستوران، کافه، سالن‌های استراحت، چندین جایگاه وی‌آ‌پی، پارکینگ، چند سالن کنفرانس، سالن موسیقی، فروشگاه، جایگاه مخصوص معلولان، محل ویژه خبرنگاران و همچنین در بخش شمالی ساختمان‌های سه‌گوش موزه باشگاه فوتبال آرسنال را در خود جای داده است. به طور کلی این ورزشگاه دارای 2 هزار درب، 100 ردیف پله، 13 آسانسور، 5 پله برقی و 41 جایگاه دوربین، 475 صفحه نمایش پلاسما، 439 تلویزیون اچ‌دی، 130 دوربين مدار بسته،450 دستگاه خودپرداز و 1270 سرویس بهداشتی است.

از ویژگی‌های تکنیکی معماری این ورزشگاه این است که طبقه بالای ورزشگاه به گونه‌ای طراحی شده که در گوشه‌های زمین فضای خالی وجود داشته باشد و شیب سقف ورزشگاه به درون است. ورزشگاه به این دلیل این‌گونه طراحی شده تا امکان استفاده هرچه بیشتر از جریان هوا و نور خورشید وجود داشته باشد. این ورزشگاه دارای 2 سازه پل است که بر بالای خطوط راه‌آهن «نوردن سیتی» ساخته شده و آن را به پارک «دریتون» متصل می‌کند. در طی پدیده‌ای به نام «آرسنال کردن یا آرسنالیزیشن» برخی عناصر دکوراتیو شامل 3 مجسمه و یک ساعت قدیمی از ورزشگاه قدیمی این باشگاه به نام «هایبوری» به بنای جدید منتقل شد و در بخش‌های مختلف آن جانمایی شدند. سبک طراحی این ورزشگاه از شیوه مرسوم طراحی‌های ورزشگاه‌های انگلیسی پیروی نمی‌کند و محوریت اصلی در طراحی و چیدمان، تماشاگران‌اند. مصالح به کار رفته در ساخت این مجموعه باشکوه سنگ، بتون، شیشه، پلاستیک مقاوم و فلز است.


<< بازگشت