خانه نو
بوگاتی کایرون؛ سریع‌ترین خودروی جهان

به راستی که بوگاتی مرکز تولید ابرقهرمان‌های صنعت خودروسازی است. پس از ویرون افسانه‌ای، حالا بوگاتی کایرون (Bugatti Chiron) یا بوگاتی کایرون آمده تا افسانه شود. درنده‌ای که با ۱۵۰۰ اسب بخار قدرت موتور، ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت سرعت و البته قیمتی 2/6 میلیون دلاری، به میدان آمده است. بوگاتی مشخصات رسمی و تصاویر این خودرو را منتشر کرده و از آن به طور رسمی در نمایشگاه خودروی ژنو رونمایی کرد.


بوگاتی کایرون آمده تا ادعای سریع‌ترین و بی‌باک‌ترین خودروی دنیا را داشته باشد و رکورد جدید سرعت و قیمت نجومی خود را به رخ بکشد. 1500 اسب بخار به همراه ۱۶۰۰ نیوتون متر گشتاور از دل نیروگاه ۸ لیتری ۱۶ سیلندر جدید بیرون می‌آیند. تخمین زده ‌شده که شتاب صفر تا صد این ابر خودرو کمتر از 2/5 ثانیه و سقف سرعت آن ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت باشد.

بوگاتی می‌گوید که کایرون می‌رود تا پرچم‌دار رکورد سرعت باشد بنابراین برای نیل به این هدف ۴ توربوچارجر وجود دارند که «سیستم توربوچارجری دومرحله‌ای» را می‌سازند که این سیستم هرگونه لگ توربو را خنثی می‌کند. به منظور تحمل چنین حجم عظیمی از گشتاور، بوگاتی می‌گوید که «بزرگ‌ترین و بهترین کلاچ» خودروهای مسافری را تدارک دیده است.

کایرون ساختار فیبر کربنی جدیدی را دریافت کرده و برای اولین بار قسمت عقبی خودرو هم طبق گفته‌ بوگاتی از فیبر کربن ساخته ‌شده است. همچنین یک شاسی انطباقی جدید با ۵ حالت تنظیم مختلف برای سازش بهتر خودرو با جاده‌ها وجود دارد. البته، زمانی که شما نیاز به توقف داشته باشید، کالیپرهای ۸ پیستونه در جلو (۶ پیستون در عقب) برای تایرهای ۲۰ اینچی جلو و ۲۱ اینچی عقبی آماده‌ خدمت هستند.

همچنین بوگاتی ظاهرا به حرف خریداران ویرون گوش کرده و می‌گوید که «لاستیک‌های میشلن در کایرون برای نصب آسان هستند و خرج کمتری برای تعویض دارند». تولید ۵۰۰ دستگاهی برای این اسطوره در نظر گرفته‌شده و بوگاتی خاطر نشان می‌سازد که قبلا برای یک‌سوم کایرون‌ها  باوجود قیمت ۲.۶ میلیون دلاری، مشتری پیدا شده است.


<< بازگشت