خانه نو
با طراح جواهر لبنانی نور فارس بیشتر آشنا شوید

در تورق عکس‌های تاریخی و سیری در نوشته‌ها و آثار مورخان و دیرینه‌شناسان، و در بین هنرها و دست‌سازه‌های فراوانی که سه قوم تاریخ‌ساز یعنی ایرانیان، رومیان و یونانیان خلق کرده‌اند، طراحی و ساخت جوهرآلات همواره مایه شگفتی و تحسین بوده است. این هنر نسل‌به‌نسل بین افراد بشر دست‌به‌دست شده تا امروز که به شکل و سیاقی متناسب با زمان خود طراحی و عرضه می‌شود. طراحان هنرمند این حوزه با الهام از طرح‌های سنتی به سبکی مدرن اقدام به خلق شاهکارهایی می‌کنند که گاهی در نوع خود بی‌نظیر است. در این مقاله می‌خواهیم با یکی نور فارس (Noor Fares)، از هنرمندان این عرصه و کارهای زیبای او آشنا شویم.


نور فارس؛ پسر شرقی

نور فارس یک طراح جوان لبنانی‌اصل است که در پاریس متولد و بزرگ شده و خاطرات کودکی او مملو از قصه‌های پریان، دزدان دریایی و جوهرات طلسم شده است. مادر و مادربزرگ او اهمیت زیادی به نوع پوشش و استایل خود می‌دادند. استفاده از جواهرات ظریف و زیبای سبک شرقی و گاهی جواهرات بسیار قدیمی و کهن که یادگار و میراث چندین نسل قبل بود، نور جوان را شیفته و مجذوب جواهرات ساخته بود. نور جوان با این عشق و علاقه بزرگ شد و وارد دانشگاه تافتس ماساچوست آمریکا شد تا در رشته تاریخ هنر مشغول تحصیل شود. تحصیل در این رشته نور فارس را با نمادهاوعناصر بصری آشنا کرد. بعد از اتمام تحصیل نور که تمام کودکی‌اش مملو از برق جواهرات و درخشش سنگ‌های قیمتی بود به علاقه همیشگی خود یعنی جواهرات روی آورد تا اولین طراحی خود را آغاز کند.

 

برند نور فارس؛ فارس در لندن پرآوازه می‌شود

نور که تصمیم خود را برای طراحی و ساخت جواهرات گرفته بود در دوره‌های مختلف مربوطه شرکت کرد تا با ارکان این علم آشنا شود. او در دوره‌های جی‌آی‌اِی شرکت کرد تا با سنگ‌های قیمتی و ویژگی‌های آن‌ها آشنا شود. او مدرک فوق‌لیسانس خود در زمینه طراحی جواهرات از کالج هنر و طراحی سنت مارتین اخذ کرد و همین امر زمینه‌ساز تاسیس برند نور فارس شد. بدین ترتیب در سال 2009 میلادی نور فارس برند جواهرسازی خود را در شهر لندن به ثبت رساند. 

 

جواهرات برند نور فارس؛ تلفیق شرق و غرب

نور با الهام از میراث کهن لبنانی و همچنین هنر مدرن غربی اقدام به طراحی و تولید جواهرات کرد. اعتقاد و باور عمیق او به جادویی بودن سنگ‌ها و طلسم نهانی موجود در آن‌ها به نوعی به طراحی او نیز راه پیدا کرد، به طوری که حس رازآلود و ماورایی بودن کارهایش به طرزی اعجاب‌آور به مشتریانش نیز القا می‌شود.

با توجه به این‌که نور در بین زنان خاص و قدرتمندی رشد یافته، نوع طراحی‌های او نیز در جهت جذب چنین افرادی است. یکی از این زنان خاص خاله نور بود که علاقه عجیبی و حریصانه‌ای به جمع‌آوری اشیا و جواهرات داشت و نور بارها اعلام کرده که برخی از طراحی‌هایش ملهم از اشیا و جواهرات کلکسیونی این زن عجیب است.

جواهرات نور فارس با مواد اولیه زیبا و عجیبی ساخته می‌شوند که آن‌ها را از کارهای دیگر جواهرسازان متمایز می‌کند. برخی از این متریال‌ها عبارتند از: سنگ ماه، سنگ‌های کریستالی و چوب بوته رز. آثار برند نور فارس مملو از به کارگیری نقوش هندسی و منتظم است که نشان‌دهنده علاقه نور فارس به این شاخه از طراحی یعنی طراحی هندسی است. نکته بارز دیگر کارهای نور فارس استفاده از چشم محافظت‌کننده برای در امان ماندن از گزند چشم‌زخم است که ریشه در اعتقادات کهن شرقی دارد. طراحی‌های بی‌نظیر و خاص او مورد توجه افرادی خاص و مشهوری همچون کیت وینسلت، دین ون فورستنبرگ، نوآمی هریس، اولگا کوریلنکو و لی‌لی جیمز قرار گرفته است. برخی از مجموعه جواهرات طراحی و تولید شده این برند عبارتند از: من را بهماه پرواز بده (Fly Me to the Moon)، هندسه 101 (Geometry 101)، کریستالوس (Krystallos)، پاندول (Pendulum)، رنگین‌کمان (Rainbow) و طلسم (Tilsam). این برند هم‌اکنون دارای 11 نمایندگی رسمی در اروپا، 11 نمایندگی رسمی در آمریکای شمالی و 4 نمایندگی رسمی در آسیاست. همچنین امکان خرید اینترنتی برای علاقه‌مندان از طریق چندین سایت معتبر امکان‌پذیر است.


<< بازگشت