خانه نو
گزارشی از هفته مد دوبی 2015

هفته مد دوبی یا دوبی فشن فوروارد در روز 30 مهرماه آغاز شد و به مدت 4 روز ادامه داشت تا دستاوردهای طراحان خاورمیانه در قالب مجموعه‌های بهار و تابستان سال 2016 در مقابل دید تماشاگران و عکاسان قرار بگیرد. به همین مناسبت گزارشیاز این 4 روز تهیه کرده‌ایم تا شما هم با فصل دوم هفته مد دوبی در سال 2015 بیشتر آشنا شوید.


مُد(Mode) در واقع یک کلمه فرانسوی و یک اصطلاح کلی در حیطه هنرطراحی پوشاکاست که تحت تاثیر اوضاع فرهنگی و اجتماعی یک جامعه در یک دوره زمانی مشخص تعریف می‌شود. برای تعریف فشن (Fashion) که یک کلمه انگلیسی است نیز دو تعریف ارائه شده:«شیوه رفتاری که به طور موقت توسط بخش مشخصی از اعضای یک گروه اجتماعی اتخاذ می‌شود، به این دلیل که آن رفتار انتخابی را از نظر اجتماعی برای آن زمان و موقعیت مناسب تشخیص می‌دهند»و «مد نوع لباسی است که اخیرا پذیرفته شده است».مد در یک کلام، درک خواص ظاهری لباس و شناخت موقعیت اجتماع نسبت به پوشش افراد است. با توجه به تعریف‌های ارائه شده مد پیوند نزدیکی با مناسبات اجتماعی و فرهنگی مردم دارد. شاید از همین روست که رویدادهای مرتبط با مد که در کشورها و شهرهای مختلف برگزار می‌شود هر کدام تنوع و جذابیت خاص خود را دارند؛ چرا هر طراح با پیشینه فرهنگی و اخلاقی و ملاحظات اجتماعی‌ای که در بستر خانواده و اجتماع برای او تعریف شده دست به هنرآفرینی می‌زند. همان‌طور که همگان مستحضرند رخداد مهم صنعت مد، برگزاری هفته‌های مد است که در آن هر طراح و برندی هر چه در چنته دارد برای عرضه رو می‌کند.

هفته مد یک رویداد بزرگ در صنعت مد بوده که تقریبا یک هفته به طول می‌انجامد. این هفته فرصت مناسبی برای طراحان مد، برندها و خانه‌های مد برای عرضه و نمایش آخرین کارها و البته شاهکارهایشان در سالن‌های نمایش است. در خلال این فشن شو و برنامه‌های جانبی آن به خریداران و رسانه‌ها جدیدترین روند مد نشان داده می‌شود. نکته مهم هفته‌های مد،عرضه و ورود و خروج محصولات متناسب با فصل است. شاید آنچه که ما از هفته‌های مد سراغ داریم تصاویر و مقالاتی از چهار هفته اصلی و بسیار مهم مد یعنی هفته‌های مد نیویورک، میلان، لندن وپاریسباشد اما دیگر مد در انحصار این چهار شهر نیست و تقریبا همه کشورهای بزرگ و صاحب نام با توجه به خاستگاه فرهنگی و هنری خود اقدام به برگزاری هفته مد می‌کنند. هفته مد دوبی یکی از این هفته‌هاست که مهم‌ترین رویداد صنعت مد خاورمیانه لقب گرفته است. در این مطلب با هم سری می‌زنیم به رخداد فشن فوروارد دوبی (fashion forward Dubai).

فشن فوروارد دوبی (fashion forward Dubai)

این هفته مد با هدف قدم برداشتن به جلو در صنعت مد و وارد کردن این صنعت به منطقه هر ساله در دو نوبت برگزار می‌شود. هر دوره یک فصل (season) نامیده می‌شود و هر فصل به طور معمول 4 روز به طول می‌انجامد. هر سال شامل دو فصل است که در فصل اول هر سال مجموعه پوشاک پاییز و زمستان عرضه می‌شود و در فصل دوم هر سال مجموعه پوشاک بهار و تابستان سال بعد به معرض نمایش گذاشته می‌شود.

به گفته مسئولان اجرایی این رویداد هدف از برگزاری هفته مد دوبی کشف استعدادهای نوظهور و معرفی هنر شرقی و عربی به جهانیان است. با توجه به اهمیت این رویداد بسیاری از کشورهای منطقه و به طور کلی کشورهای قاره پهناور آسیا برای شرکت در این هفته مد اعلام آمادگی می‌کنند. قطعا چنین رویدادی که در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود بازار خوبی برای عرضه محصولات خواهد بود، آن‌ هم در بازار مد خاورمیانه. همسایگان کشور امارت متحده عربی که عمدتا هم عرب هستند در این رویداد شرکت می‌کنند تا حال و هوایی عربی هفته مد بیشتر به چشم آید. کشورهای عربی هم‌چون عربستان سعودی، کویت، قطر، بحرین، عمان، لبنان و مصر در ششمین فصل فشن فوروارد دوبی حضور داشتند. اما کشورهای دیگر منطقه نیز با طراحی‌های خاص و جالب خود که تلفیقی از هنر و فرهنگ ملت خودشان و هنر مدرن و فشن روز بود نیز در این فشن شو هنرنمایی کردند. از جمله این کشورها می‌توان به ترکیه، ایران، پاکستان، هند و ...اشاره کرد.

به طور کلی 22 کشور در این هفته مد دوبی حضور داشتند که هر کدام در بخش‌های کت‌واک، لباس‌های آماده، اکسسوری و یا حتی در بخش‌های جانبی این رویداد شرکت داشتند. اما بخش بین‌الملل این هفته مد شاهد حضور طراحان مد اروپایی و آمریکایی نیز بود و طراحانی از ایالات متحده آمریکا، انگلیس و ایتالیا نیز طرح‌های خود را به معرض دید گذاشتند. نکته قابل توجه در این رویداد حضور طراحان مسلمان بود که با توجه به فرهنگ غنی اسلامی و نگرش اسلامی به نوع پوشاک طراحی‌های خود را عرضه کرده بودند. به طور کلی بیش از 30 کت‌واک طی این هفته مد در محل برگزاری این رویداد انجام شد. محل برگزاری این رویداد نیز در مدینه الجمیرا (شهر زیبا) بود که در مطلبی جداگانه محل برگزاری معرفی شده اما شاید تاکید بر لوکس و شیک بودن محل برگزاری خالی از لطف نباشد جایی که زرق و برق سالن گاهی از زرق و برق لباس‌های مانکن‌ها بیشتر به چشم می‌آمد.

گزارش روزانه فشن فوروارد دوبی

برای این که هر چه بیشتر در حال و هوای این رویداد قرار بگیریم این 4 روز را با هم بررسی می‌کنیم و در هر روز به یک یا دو فشن شوی کلیدی آن روز خواهیم پرداخت.

روز اول

روز اول روز درخشش طراحان لبنانی بود. دو طراح نوظهور لبنانی به نام‌های نور نجم (NourNajem) و سرکیس درساهنگیان (SarkisDersahagian) طراحی‌های زیبا و شکیل خود را به نمایش گذاشتند که بسیار مورد توجه حضار و منتقدان قرار گرفت. طراح مسلمان اماراتی زارنا یوسف که پیش از این در فصل گذشته با مجموعه علاءالدین – علی بابا همه را شگفت‌زده کرده بود نیز در روز اول این رخداد مهم مدل‌ها و مانکن‌های خود را به روی سن فرستاد. مایکل سینکو (Michael Cinco)همان طراحی که شاهکارهایش را برتن افراد مشهوری همچون لیدی گاگا، جنفیر لوپز، بریتنی اسپیرز، سوفیا ورگارا، فرگی و ... دیده‌ایم در روز اول به روی سن آمد و طبق معمول همه را تحت‌تاثیر طراحی‌های خود قرار داد.

روز دوم

روز دوم جنجالی و تفکربرانگیز آغاز شد چرا که روز نمایش طراحی‌های زیبایی هنرمند ایتالیایی – آرژانتینی تالر مارو (Taller Marmo) بود. همگان از ابتدای روز منتظر دیدن هنرنمایی‌های تالر مارو بودند تا ببینید سوپرایز جدید مارو چیست. در روز دوم باز هم این لبنانی‌ها بودند که درخشیدند و این بار طراح لبنانی دنی تبت (DanyTabet) مدل‌هایش را برای کت‌واک روی سن فرستاد. مجموعه دنی تبت پر از لباس‌های مجلسی و شب زنانه بود که دارای تزئینات فراوان بودند. در روز دوم با حضور دو خواهر مسلمان عمانی به نام‌های لبنا و نادیا الزاکوانی(Lubna and Nadia Al Zakwani) و طراحی‌های آنان در حقیقت شرق و غرب ادغام شدند. این دو خواهر که طرح‌هایشان رنگ و بوی فرهنگ عربی و شرقی داشت انگار به دنبال راه تازه‌ای برای موفقیت‌های آینده خود هستند.

روز سوم

روز سوم مجموعه طراحی‌های دختر حاکم فجیره (یکی از شهرها و شیخ‌نشین‌هایهفت‌گانه امارات متحده عربی) به نمایش درآمد و به نظر می‌رسد این دختر جوان و خوش‌فکر همچنان با قدرت در این مسیر گام برمی‌دارد. احمدآلسعید(Ahmed El Sayed)وصالحالبنا(Saleh Al Banna) مسئولان و طراحان خانه مد نوماد (House of Nomad) طرح‌های عشایری خود را به نمایش گذاشتند. طراحی‌های خلاقانه فورن وان (Furne One) برای برند آماتو(Amato)نیز مانند همیشه طرفداران بسیاری داشت.

روز چهارم

روز برگزاری کارگاه‌ها و برنامه‌های جانبی این رخداد هیجان‌انگیز بود که اکثر در محل d3یا همان منطقه مد برگزار شد که علاقه‌مندان زیادی برای شرکت در این دوره‌ها و کلاس‌ها ثبت‌نام کردند به خصوص تازه‌کارانی که فرصت را غنیمت شمردند تا از تجربیات بزرگان این حوزه نهایت استفاده را ببرند. یکی از کارگاه‌های مهم این روز، کارگاه جان ویلیام(John William) بود. جان ویلیام مدیر دروه‌های آموزشی کالج مد لندن است.


<< بازگشت