خانه نو
شعبه جدید سفورا در ایران

حالا که تحریم‌ها برداشته شده و بسیاری از صنعت‌گران و سرمایه‌گذاران به بازار بزرگ ایران چشم دوخته‌اند، باید به تدریج شاهد حضور نمایندگی برندهای مختلف در ایران باشیم. ایران با سابقه فرهنگی و تجاری غنی و با جمعیت 80 میلیونی خود بازار پررونقی برای عرضه محصولات گوناگون است.از این رو شرکت‌های مختلف از همان ابتدای به توافق رسیدن مذاکرات هسته‌ای و در پی آن برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، برای عقب نماندن از رقبا دست به کار شدند. به تازگی نیز خبر حضور برند معروف تولیدکننده لوازم آرایشی سفورا در ایران منتشر شده است. ایران بعد از کشور عربستان سعودی دومین کشور در زمینه استفاده از لوازم آرایشی است تا جایی که رضا میرعمادی، مسئول توزیع و فروش محصولات شرکت لوازم آرایشی و بهداشتی لورال(L'Oreal)از جمله «مِی‌بلین» و «گارنیر» در ایران است به رویترز گفته: «ما تخمین می‌زنیم که زنان، با هر سطحی از درآمد، حدود یک سوم از درآمد خود را خرج زیبایی کنند».


تجربه زیبایی با محصولات فرانسوی
 

سفورا(Sephora) یک کمپانی لوازم آرایشیو زیباییفرانسویاست که در سال ۱۹۷۳ میلادی توسط دومینیک مندوناد(Dominique Mandonnaud) راه‌اندازی شد و در حال حاضر متعلق به شرکت لویی ویتونبوده و از شرکت‌ها تابعه کمپانی ال‌وی‌ام‌اچبه‌شمار می‌آید.

شعبه مرکزی سفورا در بولوین-بیانکور در پاریسقرار دارد و هم‌اکنون دارای 1700 شعبه فروش و فروشگاه در ۳۰ کشور جهان است.درآمد این کمپانی در سال ۲۰۱۳ میلادی معادل ۴ میلیارد دلار بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز پاریس این شرکت فرانسوی قصد دارد در سال جدید 7 فروشگاه در ایران افتتاح کند و بدین ترتیب اولین شرکت خرده‌فروشی لوازم آرایشی تخصصی اروپایی در ایران خواهد بود که به طور مستقیم بعد از لغو تحریم‌ها علیه ایران در این کشور سرمایه‌گذاری می‌کند.

به گزارش موسسه پژوهشی یورومانیتور(Euromonitor) ، مصرف سالانه لوزام آرایشی و زیبایی در ایران طی سال 2014 میلادی بیش از 5/3 میلیارد یورو (86/3 میلیارد دلار) بود.یورومانیتور پیش‌بینی می‌کندکه طی 5 سال آینده، بازار محصولات مراقبتی و زیبایی در ایران تقریبا 3 برابر شده و به بیش از 10 میلیارد یورو خواهد رسید.یک منبع نزدیک به موضوع به رویترز اعلام کرد که «سفورا در حال نهایی کردن مذاکرات خود با شرکای ایرانی‌اش است».یک منبع که خواست نامش فاش نشود گفت: «گفتگوها با توزیع‌کنندگان تاکنون پیشرفت خوبی داشته است». یک منبع دیگر نیز گفت که سفورا امیدوار است که تا 7 بوتیک را در ایران تاسیس کند.اما هنوز شرکت سفورا وال‌وی‌ام‌اچدر این باره هیچ اظهارنظرینکرده‌اند. بعد از انجام مذارکرات هسته‌ای و اجرای طرح پرتکل الحاقی در وین بین ایران و 6 قدرت بزرگ دنیا، قرار شد تحریم‌ها علیه ایران تا سال 2016 میلادی برداشته شود. محصولات زیبایی غربی مدت‌های مدیدی است که در ایران به فروش می‌رسداما به نظر می‌رسد بعد به سرانجام رسیدن مذاکرات، ایران از لحاظ اقتصادی رشد زیادی کند، به خصوص که گرایش برای سرمایه‌گذاری در این کشور زیاد شده است.منابع مختلف اعلام کرده‌اند که در ماه‌های شهریور و مهر (سپتامبر و اکتبر)، چند تن از مدیران شرکتال‌وی‌ام‌اچسفرهایی را به ایران داشته و مدیران اجرایی شرکت‌های دیور، لویی ویتونو بولگارینیز قصد سفر به ایران را طی ماه آتی دارند تا فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.

همچنین گروه تجاری فرانسوی کومیته کولبرت (Comité Colbert) که نمایندگی 80 برند لاکچری را دارد، اعلام کرد که در حال برنامه‌ریزی برای سازماندهی سفر به ایران در فصل بهار است.فضای تجاری و خرید ایران تا مدت‌ها تحت سیطره بازارهای سنتی و فروشگاه‌های کوچک بود اما طی سال‌های اخیر، ایران شاهد افزایش انفجاری مراکز خرید بزرگبوده است.

سارا یلدا، یک نویسنده فرانسوی-ایرانی که در حال برنامه‌ریزی برای اجرای 14 دوره کنفرانس درباره ایران در پاریس طی سال جدید میلادی است به رویترز گفت: «بسیاری از مردم نمی‌دانند که رابطه ایرانی‌ها با لوازم لوکس و زیبایی بسیار شبیه رفتار فرانسوی‌ها و ایتالیایی‌ها است. من فکر می‌کنم که برندهای لوکس می‌توانند در این کشور کاملا موفق باشند».

بسیاریاز برندهای لاکچری مانند جواهرسازی کارتیه، بخشی از ریچمونت و بولگاری محصولات خود را در فروشگا‌های چند برندی (فروشگاه‌هایی که به طور انحصاری برای یک برند فعالیت نمی‌کنند و چندین برند را تحت پوشش دارند) عرضه و به فروش می‌رسانند.تحلیل‌ها نشان می‌دهد در ایران که اقتصاد آن عمدتا به درآمدهای نفت و گاز وابسته است، بیش از 3 میلیون فرد کاملا ثروتمند وجود دارد که خریداران معمول و عمده کالاهای لاکچری را تشکیل می‌دهند. اما بسیاری از گروه‌های لاکچری مانند شنل و گوچی که زیر نظر کرینگ هستند و دیور و لویی ویتون که زیر نظر ال‌وی‌ام‌اچ هستند، گفتند منتظر می‌مانند تا ببینند که روابط بین‌المللی ایران به چه نحوی پیش خواهد رفت و سپس تصمیم‌گیری می‌کنند.

مدیر اجرایی دیور، سیدنی تولدانو(Sidney Toledano) در رابطه با حضور رسمی در ایران گفت: «ما باید ببینیم چه چیزهایی از لحاظ سیاسی تغییر می‌نند و شرایط خرده‌فروشی را هم در نظر بگیریم. این یک موضوع کوتاه‌مدت نیست ولی مسائل می‌تواند سریعا تغییر کند».

مسائل سیاسی کلیدی مانند نتیجه انتخابات مجلس ایران در بهمن ماه و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آذرماه می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و ممکن است جانشین رئیس جمهور باراک اوباما تمام تحریم علیه ایران را مجددا برقرار سازد. گرچه تحریم‌ها علیه ایران در توافق وین برداشته شده اما احتمال بازگشت‌ آن‌ها وجود دارد.


<< بازگشت