خانه نو
در حراج کریستی امسال چه گذشت؟

تاریخچه ظهور حراجی‌ها را شاید باید با تاریخ ظهور بازارهای سنتی همزمان دانست، زمانی که اشخاص مختلف برای خرید اشیا و گاهی حتی برده‌ها در میدان‌گاهی دور هم جمع می‌شدند تا بهترین خرید ممکن را انجام دهند و گاهی بدست‌ آوردن یک شی یا کالای خاص به قدری اهمیت پیدا می‌کرد که افراد حاضر بودند چندین برابر قیمت واقعی آن بپردازند تا آن کالا را از آن خود کنند. این سبک از داد و ستد طی روزگاران متمادی ادامه یافت تا این‌که در نهایت به شکل و شمایلی امروزی دست یافت. خانه‌های حراجی در کشورهای مختلف دنیا به عرضه آثار فاخر هنری، دست‌سازه‌های بی‌بدیل، اشیای قدیمی و تاریخی می‌پردازند و به طور کلی هر چیزی که ارزشقرار گرفتن روی میز حراجی را داشته باشد تا به مزایده گذاشته شود، در این مکان‌ها یافت می‌شود. خانه حراج کریستی (Christie's) یکی از همین حراجی‌های بزرگ است.


با خانه حراج کریستی بیشتر آشنا شوید

خانه حراج کریستی برای اولین بار در سال 1766 میلادی در لندن شروع به کار کرد. این خانه حراج را باید جد بزرگ خانه‌های حراجی امروزی دانست بدین‌‌ ترتیب که شخصی به نام جیمز کریستی(James Christie)برای اولین بار در دنیا خانه حراجی با عنوان«خانه حراج کریستی» را بنیان نهاد.تلاش‌های کریستی به ثمر نشست و نام این خانه حراج خیلی زود به عنوان مرکزی مهم برای مبادلات هنری بر سر زبان‌ها افتاد.خانه حراج کریستیبعد از مرگ بنیان‌گذار آن هم‌چنان به فعالیت خود ادامه داد وطی قرن‌های 19 و 20به عنوان بزرگ‌ترین محل مبادله آثار هنری مطرح شد.

مقر اصلی این خانه حراج در خیابان «کینگ استریت» شهرلندناست، اما در شهرهای دیگری نیز نمایندگی دارد. این خانه حراج در حال حاضر 85 شعبه در 43 کشور جهان دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به شعبه‌های نیویورک، پاریس، لوس‌آنجلس، دوبی، آمستردام، هنگ‌کنگ، رمو برلین اشاره کرد. جالب است بدانید آثار تعدادی از هنرمندان ایرانی مانند سهراب سپهری، رضا درخشانی، فرهاد مشیری، محمد احصایی، صادق تبریزی، شیرین نشاط، فرامرز پیل‌آرام، گلناز فتحی،کوروش شیشه‌گران، صداقت جباری ومسعود عرب‌شاهی تاکنون رکورددار حراج کریستی خاورمیانه (دوبی) بوده‌اند.

 

فروش یک تابلو نقاشی به قیمت 4/170 میلیون دلار در حراجی کریستی

در 9 نوامبر امسال (18 آبان) حراجی کریستی یکی از بزرگ‌ترین معاملات تاریخ فعالیتش را تجربه کرد. در این حراجی تابلویی از آمادئو کلمنته مودیلیانی(Amedeo Clemente Modigliani) نقاشو مجسمه‌سازبرجسته ایتالیایی،به قیمت ۱۷۰ میلیون و 400هزار دلار فروخته شد. این تابلو «برهنه لمیده»(Nu couché) نام دارد و مودیلیانی آن راطی سال‌های ۱۸- ۱۹۱۷میلادی کشیده و پیش از این به مدت ۶۰سال در اختیار یک مجموعه‌دار خصوصی بوده است.این تابلو عنوان دومیناثر هنریگران‌ قیمترا که در یک حراجی فروخته شده، به خود اختصاص داد.قیمت تخمین زده شده برای این تابلو پیش از حراج ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شده بوداما به نظر می‌رسد در دنیای هنر همه چیز امکان وقوع دارد چنانچه این تابلو یکی از رکوردهایگران‌قیمت‌ترین اثرهای هنری فروخته شده در حراجی کریستی را از آن خود کرد.

اولین قیمت پیشنهادی برای خرید این نقاشی 75 میلیون دلار بودو بعد از آن چانه‌زنی‌ها بالا گرفت وظرف مدت فقط چند دقیقه قیمت به 100 میلیون دلار و سپس 120 میلیون دلار رسید.بدین ترتیب رقابت بر سر خرید آن بالا گرفت و در نهایت یکتاجر چینی به نام لیو ییکان  مبلغ 170 میلیون دلار را پیشنهاد داد و تابلو را از آن خود کرد.

به گفته حراجی کریستیهفت خریدار برای این تابلو با یکدیگر رقابت داشتند. پیش از این تابلوی «برهنه لمیده» در اختیار دختر مجموعه‌دار بزرگ ایتالیایی یعنیجیانی ماتیولی(Gianni Mattioli) قرار داشت.در این حراجی همچنین تابلوی «پرستار»(Nurse) اثر روی فاکس لیختنشتاین(Roy Fox Lichtenstein) بیش از ۹۵ میلیون دلار فروخته شد و رکورد تازه‌ای برای این هنرمند آمریکایی برجسته سبک پاپ‌آرت بر جای گذاشت.

در حراجی روز دوشنبه مجموعا بیش از ۴۹۴ میلیون دلار از فروش آثار هنری به دست آمد. با این حال نزدیک به ۳۰ درصد از آثار فروخته نشد.بیشترین قیمتی که برای اثری هنری در یک حراجی پرداخت شده، مربوط تابلوی پیکاسو است که در ماه می امسال (مصادف با خرداد ماه) ۱۷۹ میلیون دلار فروخته شد.«زنان الجزایر» پیش از فروش ۱۴۰ میلیون دلار رقم زده می شد، اما در پی ۱۱ دقیقه مزایده تلفنی در نهایت ۳۹ میلیون دلار گران‌تر در حراج کریستی به فروش رفت.


<< بازگشت