خانه نو
نگاهی به گزارش مالی سه‌ماه سوم 4 غول دنیای اینترنت

تمامی برندهای مطرح دنیا در هر حوزه‌ای هر فصل گزارش مالی آن فصل را ارائه می‌کنند. این گزارش‌ها نه تنها به برندها در ارزیابی دقیق فعالیت‌ها و سیاست‌های خود در بازار کمک فراوانی می‌کند، بلکه به کارشناسان و مردم عادی هم دید عمیق‌تری به تحولات موجود در اقتصاد جهانی می‌دهد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب گزارش سه ماه سوم سال 2015 چهار کمپانی مطرح دنیای اینترنت را به شما ارائه کنیم.


گوگل

هلدینگ آلفابت اولین گزارش مالی گوگل پس از تغییرات در این کمپانی را منتشر کرد. براساس اطلاعات ارائه شده، درآمد گوگل در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، افزایش یافته است. درآمد گوگل از جستجوهای انجام شده از طریق گجت‌های موبایل نیز رشد کرده است.

گوگل در تابستان سال جاری ۱۸.۷ میلیارد دلار به جیب زده که در مقایسه با تابستان سال ۲۰۱۴ نشان از افزایش ۱۳ درصدی دارد. این کمپانی سال گذشته بیش از 16/5 میلیارد دلار کسب کرده بود. سود خالص گوگل نیز براساس این افزایش درآمد به 3/98 میلیارد دلار افزایش یافته که با نگاهی به سود 2/74 میلیارد دلاری سال گذشته، رشد محسوسی در آن مشاهده می‌شود. وب‌سایت‌های متعلق به گوگل بیش از ۱۳ میلیارد دلار درآمد برای این کمپانی کسب کرده‌اند که در مقایسه با سه ماهه‌ دوم سال جاری نشان از افزایش ۶ درصدی و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۶ درصدی را تجربه کرده‌اند. درآمد حاصل از کلیک‌های تبلیغاتی گوگل در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۲۳ درصد افزایش یافته است. همچنین باید به درآمد‌ حاصل از کلیک‌های صورت گرفته در وب‌سایت‌های گوگل نیز اشاره کرد که به ترتیب در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته و فصل پیش شاهد افزایش ۳۵ و ۷ درصدی بوده است.

از جمله‌ درآمد‌های دیگر این کمپانی باید به گوگل پلی استور و محصولات سری نکسوس اشاره کرد که بیش از 1/89 میلیارد دلار برای گوگل به ارمغان آورده‌اند. این بخش نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایشی ۱۱ درصدی در درآمدهاست. با وجود افزایش درآمد گوگل، هزینه‌های عملیاتی این کمپانی نیز از 6/1 میلیارد دلار به 6/93 میلیارد دلار افزایش یافته است. گوگل در طول یک سال گذشته بیش از 8400 نفر به استخدام خود درآورده که تاثیر مستقیمی روی هزینه‌های عملیاتی این کمپانی گذاشته است.

 

مایکروسافت

مایکروسافت گزارش مالی مربوط به سه ماهه‌ سوم سال جاری میلادی را منتشر کرد. این کمپانی موفق شده تا درآمدی 21/66 میلیارد دلاری را بدست آورد. بسیاری از کارشناسان در تحلیل‌های خود، کسب درآمد 21/30 میلیارد دلاری را برای این کمپانی تخمین زده بودند. به موجب عملکرد مایکروسافت که بیش از تخمین‌های صورت گرفته بود، ارزش سهام این کمپانی ۵ درصد افزایش یافت.

بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند که مایکروسافت در حوزه‌هایی نظیر ویندوز و آفیس با کاهش درآمد روبه‌رو شده و در حوزه‌ سرویس‌های ذخیره‌ ابری با افزایش درآمد، کاهش ایجاد شده در سایر بخش‌ها را جبران خواهد کرد. درآمد کسب شده توسط بخش جدیدی از کمپانی مایکروسافت که Intelligent Cloud نام گرفته، با افزایش ۸ درصدی به بیش از 5/9 میلیارد دلار رسیده است. این بخش از کمپانی وظیفه‌ مدیریت و عرضه‌ سرویس‌های تجاری مایکروسافت را در اختیار دارد.

این کمپانی در حوزه‌ محصولاتی نظیر آفیس شاهد کاهش درآمد به اندازه‌ ۳ درصد بوده و درآمد این بخش به 6/3 میلیارد دلار رسیده است. همچنین باید به بخش تولید محصولات مبتنی بر کامپیوترهای شخصی نظیر ویندوز اشاره کرد که با کاهش درآمد ۱۷ درصدی روبه‌رو بوده‌اند. درآمد این بخش از کمپانی به کمتر از 9/4 میلیارد دلار کاهش یافته است. آفیس ۳۶۵ در طول سه ماهه‌ اخیر موفق شده تا بیش از ۳ میلیون نفر به تعداد کاربرانش اضافه کند. براساس آخرین آمارهای منتشر شده توسط این کمپانی در حال حاضر آفیس 365 دارای بیش از 18/2 میلیون کاربر است.

 

آمازون

غول خرده فروشی جهان موفق شده تا پایان ماه مهر ماه، سود خالص ۷۹ میلیون دلاری را تجربه کند. این در حالی است که آمازون در مدت مشابه سال گذشته ۴۳۷ میلیون دلار ضرر کرده بود. بدین ترتیب می‌توانیم جف بزوس مدیر عامل این شرکت را سومین فرد ثروتمند ایالات متحده و پنجمین فرد ثروتمند جهان بنامیم.

گزارش مالی مثبت آمازون باعث شده تا سهام این شرکت رشد ۱۱ درصدی را تجربه کند و بدین ترتیب از ابتدای سال جاری میلادی ارزش سهام این شرکت دو برابر شده است. این بدین معنی است که جف بزوس به عنوان سهامدار ۱۸ درصد از آمازون، به ثروت خود ۵ میلیارد دلار افزوده است و ارزش او وی اکنون چیزی بالغ بر ۵۵ میلیارد دلار است. او مکان سوم در لیست ثروتمندترین افراد دنیا را از دیوید و چارلز کوچ، مالکان شرکت فرآورده‌های شیمیایی و نفتی کوچ، گرفته است و اکنون پس از بیل گیتس و وارن بافت قرار دارد.

بزوس در سال ۲۰۱۵ افزایش ۷۷ درصدی در ثروت خود را شاهد بوده و تنها در مدت ۹ ماهه این سال توانسته است ۲۲ میلیارد دلار به ثروت خود بیافزاید. این میزان از افزایش ثروت در این مدت اندک در تاریخ بی‌سابقه بوده است. برای مقایسه بد نیست بدانید مارک زوکربرگ موسس فیسبوک، سرگی برین و لری پیج موسسان گوگل، روی هم نتوانسته‌اند افزایش ثروت ۲۲ میلیارد دلاری را در سال ۲۰۱۵ تجربه کنند. همچنین بزوس به لطف این افزایش ثروت توانسته با ۱۵ پله صعود در رتبه پنجم ثروتمندترین افراد جهان قرار بگیرد.

در گزارش‌های مالی منتشر شده از آمازون، این شرکت عموما یا سود اندکی برده و یا ضرر بزرگی کرده است. اما به لطف ۶ ماه سوددِه اخیر آمازون روز‌های خوبی را برای سهام داران خود به ارمغان آورده است. البته نباید از نقش بزرگ سرویس جدید آمازون غافل شد. AWS یا سرویس تحت وب آمازون که سرویس ابری این شرکت نیز بخشی از AWS است، عملکرد بسیار موفقی داشته و در سه ماهه سوم موفق شده با در‌آمد ۲ میلیارد دلاری، سود عملیاتی ۵۲۱ میلیون دلاری را نصیب آمازون کند. این گزارش بدین معنا است که سرویس تحت وب آمازون اکنون سودی برابر با خرده فروشی کل آمریکای شمالی را دارد.

 

فیس‌بوک

فیس‌بوک گزارش مالی خود را از سه ماهه‌ سوم سال جاری میلادی ارائه کرد. بر اساس آمار ارائه شده، این کمپانی درآمدی 4/5 میلیارد دلاری کسب کرده که 1/46 میلیارد دلار از آن سود خالصی است که فیس‌بوک به جیب زده است. یکی از موارد جالبی که زوکربرگ در این گزارش ارائه کرده، اشاره به طرفداران روز‌افزون ویدئو در این شبکه‌ اجتماعی است که روزانه به بیش از ۸ میلیارد بازدید می‌رسد.

مارک زاکربرگ اعلام کرده که ویدیوهای به اشتراک گذاشته شده در فیس‌بوک روزانه بیش از ۸ میلیارد بار دیده می‌شوند. با نگاهی به آمارهای پیشین می‌توان به روشنی دید که میزان بازدید ویدیوهای فیس‌بوک در مقایسه با ماه اسفند بیش از دو برابر و در مقایسه با مهرماه ۲۰۱۴ بیش از ۸ برابر افزایش یافته است. با توجه به رشد صورت گرفته در میزان بازدید‌های به عمل آمده از ویدئوهای فیس‌بوک می‌توان به جرات گفت که این سرویس به موفقیت بالایی دست یافته است. البته باید به این نکته اشاره کرد که فیس‌بوک میزان بازدید از ویدئوها را بسیار متفاوت از سایر سرویس‌ها حساب می‌کند. برای مثال گوگل، میزان بازدید از ویدئو را زمانی حساب می‌کند که کاربر ویدئو را پخش کرده و حداقل آن را برای ۳۰ ثانیه تماشا کند. این عدد برای فیس‌بوک تنها ۳ ثانیه است و پخش ویدئوها به صورت خودکار نیز که یکی از ویژگی‌های فیس‌بوک است، به عنوان یک بازدید به شمار می‌رود. البته نمی‌توان دلیل افزایش بازدید از ویدئو‌های فیس‌بوک را روش محاسبه‌ تعداد بازدید خواند و باید به این موضوع اعتراف کرد که تعداد بازدیدها در واقع افزایش یافته است.

از جمله‌ آمارهای دیگری که توسط زوکربرگ اعلام شد، باید به تعداد 1/55 میلیارد نفر کاربر این سرویس اشاره کرد که بیش از یک میلیارد نفر به صورت روزانه از این سرویس استفاده می‌کنند. در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میلادی، تعداد کاربران فعال فیس‌بوک نشان از رشدی ۱۷ درصدی دارد. در جریان ارائه‌ گزارش مالی سه ماهه‌ی سوم سال جاری میلادی فیس بوک، زوکربرگ اعلام کرد که این کمپانی درآمدی ۴.۵ میلیارد دلاری کسب کرده که 1/46 میلیارد دلار از آن سود خالصی است که فیس‌بوک به جیب زده است. درآمد و سود کسب شده توسط فیس‌بوک در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی ۴۰ درصدی داشته است.

درآمد حاصل از بخش موبایل، قسمت بزرگی از درآمد کسب شده توسط فیس‌بوک را نمایش می‌دهد، به طوری که این بخش شامل بیش از ۷۸ درصد از درآمد این کمپانی در سه ماهه‌ی سوم سال جاری میلادی است. فصل سوم سال ۲۰۱۴، فیس‌بوک تنها ۶۶ درصد از درآمد خود را از بخش موبایل کسب کرده بود.


<< بازگشت