خانه نو
مصاحبه با مدیر پتک فیلیپ

پتک فیلیپ(Patek Philippe & Co) یک کمپانی سوئیسی تولیدکننده ساعت‌هایلوکس است که در سال ۱۸۵۲ میلادی در شهر ژنو کشورسوئیس تاسیس شده است. این شرکت به دلیل ساخت ساعت‌های بسیار گران‌قیمت و پیچیده به عنوان پادشاه ساعت شناخته می‌شود. در حراجی سال ۲۰۰۹ میلادی نیویورک، ساعت مدل ۳۹۷۴ پتک فیلیپ به قیمت ۲/۱ میلیون دلار فروخته شد که این رقم عنوان گران‌قیمت‌ترین ساعت جهان را به پتک‌فیلیپ اختصاص داد. در این مقاله مصاحبه اختصاصی یکی از مجلات معروف اینترنتی مد و فشن با مدیر این برند مطرح را خواهیم خواند.


تیری استرن(Thierry Stern) مدیر کمپانی پتک فیلیپ است. مدیریت چنین کمپانی کار هر کسی نیست و برخی معتقدند تیری استرن برای این کار متولد شده و البته عجیب هم نیست چرا که با بررسی سابقه خانوادگی تیری می‌توان دریافت این خانواده شیفته ساعت‌سازی و کارهای دستی هستند. از سال 1932 میلادی تاکنون مالکیت و مدیریت کمپانی بزرگ ساعت‌سازی لاکچری پتک فیلیپ برعهده خانوده استرن بوده است. تیری بعد از گذران دوره تحصیلاتش در مدرسه علوم بازرگانی ژنو به مدرسه ساعت‌سازی ژنو وارد شده و رفته‌رفته خود را در مسیر اصلی زندگیش یافت.

او خوب می‌دانست صرفا شرکت در دوره‌های آموزشی و رفتن به اداره بدون انجام کار عملی چیزی نیست که او به دنبالش بوده و باشد، پس به لطف پدرش در مسیر مستقیم کار قرار گرفت. او در ابتدا به عنوان کارمند اجرایی کمپانی پتک فیلیپ مشغول به کار شد. به آلمان اعزام شد و به مدت 2 سال به صورت خیلی نزدیکی با دو خرده‌فروش بزرگ کمپانی پتک فیلیپ در آلمان همکاری کرد. این زمان دوره‌ای بود که او تکنیک‌های تجارت خرده‌فروشی را فراگرفت و دریافت چگونه باید محصول خود را به فروش برساند. بعد از آلمان او تمام اقیانوس اطلس را طی کرد و وارد آمریکا شد تا در یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تابعه کمپانی پتک فیلیپ مشغول به کار شود. این شرکت آژانش ساعت هنری استرن بو،د جایی که او مسائل مربوط به فروش، مدیریت، خدمات پس از فروش و روابط کسب و کار را آموخت. پس از آن استرن به یک کمپانی به نامAteliers Réunis SA پیوست. این کمپانی دستبند و قاب ساعت برای پتک فیلیپ می‌ساخت. در اینجا بود که تیری استرن با هنر و کار دست هنرمندانه ساعت‌سازان بزرگ از نزدیک آشنا شد. در سال 1997 میلادی او به بخش تجاری بازگشت و به عنوان مدیر بازرگانی کمپانی پتک فیلیپ در منطقه بِنِلوکس (نام یک اتحادیه همکاری در اروپاشامل کشورهای بلژیک، هلندو لوکزامبورگاست)مشغول به کار شد. و سرانجام به مقر اصلی کمپانی در ژنو بازگشت. از سال 1998 تا 2003 میلادی، او مسئول توسعه و ایجاد محصولات بود. بنابراین او آماده شده بود تا جایگزین مناسبی برای پدرش در راس کمپانی پتک فیلیپ باشد. در سال 2009 میلادی بالاخره نوبت به او رسید و به عنوان مدیر عامل این شرکت انتخاب شد. اکنون حدود 6 سال است که تیری استرن این مسئولیت را بر عهده گرفته است. او زمام امور را از پدرش فیلیپ استرن(Philippe Stern) در اختیار گرفت، همان‌طور که فیلیپ استرن در سال 1993 میلادی این مقام را از پدرش دریافت کرده بود. در واقع 83 سال است که خانواده استرن مالکیت شرکت پتک فیلیپ را بر عهده دارند و مدیریت آن از پدر به پسر منتقل شده است. برای همین است که سبک مدیریتی تیری استرن با آنچه که صرفا در کلاس‌های آموزشی و دوره‌های مدیریتی آموزش می‌دهند متفاوت است و به نوعی ژنتیکی است و این امر نقطه قوت کمپانی پتک فیلیپ است.

- تیری 175اُمین سالگرد تاسیس کمپانی پتک فیلیپ و همچنین رونمایی از مجموعه زیبای جدیدی که به همین مناسبت طراحی و تولید شده را به شما و دست‌اندرکاران کمپانی تبریک می‌گویم. نقطه نظرات خود را در مورد این نقطه عطف بزرگ با ما در میان می‌گذاری؟

خیلی خوشحالم که بعد از 7 سال کار بی‌وقفه بالاخره یک مجموعه جدید عرضه کردیم. این یک فرایند طولانی بود و وقتی شما خیلی طولانی روی چیزی کار می‌کنید، بی‌صبرانه مشتاق دیدن نتیجه کارتان هستید. در عین حال کمی هم ناراحت هستم. به وقوع پیوستن چنین چیزی خیلی نادر و خاص است و من آرزو دارم حداقل سه بار در طول زندگیم چنین چیزی را تجربه کنم. من شاهد 150اُمین سالگرد کمپانی بودم و حالا در 175اُمینسالگرد آن من خودم جزئی از پتک فیلیپ هستم و آرزو دارم 200اُمین سالگرد پتک فیلیپ را هم ببینم.

- در مورد مراحل و فرایندی که منجر به تولید این مجموعه منحصربه‌فرد شده است برای ما بیشتر توضیح بدهید.

در ابتدا ما فکر نمی‌کردیم این فرایند 7 سال طول بکشد. اما شما باید بازار را خوب بشناسید و تحلیل درستی از آن داشته باشید. هدف اصلی ما پرداختن به این مسئله بود که جای چه چیزی در این مجموعه خالی است. ما پیش از این پیچیدگی در فرایند تولید کالیبر 89 (Calibre 89) (ساعت جیبی یادبود 150اُمین سالگرد کمپانی پتک فیلیپ)را تجربه کرده بودیم. بنابراین من با پدرم صحبت کردم و از او پرسیدم: «آیا به نظرت ما باید چیز پیچیده‌تر یا متفاوت‌تری را تولید کنیم؟» بدون هیچ مکث و تردیدی او گفت باید چیز متفاوتی تولید کنیم. او همچنین افزود که این ساعت باید ساعت مچی باشد. بعد از آنالیز مجموعه و گفتگو با مشتریان ما به گرند مستر چایم(Grandmaster Chime)  (مجموعه ساعت جدید پتک فیلیپ به مناسبت 175اُمین سالگرد تاسیس آن) رسیدیم.

- روند تولید این ساعت چگونه بود؟

خیلی پیچیده بود. برای ما یک چالش بزرگ بود و برای من سراسر تفریح و عشق بود زیرا اولین چیزی بود که من مدیریت ساخت آن را بر عهده داشتم و فرصت آن را به دست آورده بودم تا چیزی به پتک فیلیپ بیافزایم. ما قصد داشتیم چیز جدیدی خلق کنیم و برای این کار باید گامی محکم و منطقی به جلو بردارید و خلاق باشید. به نظر من مهم‌ترین موضوع برای برند داشتن ایده و نظریات نو است در غیر این صورت تکرار پیشینیان منجر به پیشرفت نخواهد شد.

- آیا با چالش و مسئله مهمی در طول کار مواجه شدید؟

خیلی جالب است. زیرا از ابتدا ما به توسعه این ساعت با یک عقربه بودیم. یادم هست چند سال پیش پدرم ساعتی زیبا، ظریف و دقیق را به من نشان داد که برای موزه طراحی کرده بود. این ساعت یک ساعت جیبی با یک تقویم دائمی بود. پدرم با خنده گفت دوست دارد تا یک تقویم دائمی به ساعت‌های یادبود کمپانی بیافزاید و به نظر او این کار پیچیده زیبایی خواهد بود. من کمی فکر کردم و به او گفتم این کار کل پروژه را تغییر خواهد داد. او خندید و گفت: «می‌دانم».

- چطور از پس این چالش برآمدید؟

اضافه کردن تقویم دائمی با عقربه ساده امکان‌پذیر نبود. بنابراین ما به فکر طراحی ساعت دو صفحه‌ای افتادیم. من همیشه عاشق کار و چالش با ساعت‌های دو صفحه‌ای بودمزیرا مشکل اساسی آن ساده کردن نحوه استفاده برای مشتری است. به عنوان یک ساعت‌ساز شما دوست دارید تا حد امکان آن را پیچیده کنید اما نباید فراموش کنید که کس دیگری قرار است از این ساعت استفاده کند. ما دو سال برای پیدا کردن راه‌حل مناسب زمان صرف کردیمتا با مهارت و دقت کار را به انجام برسانیم و سرانجام تصمیم گرفتیم ساعت را با دو لژ (دو زمینه) طراحی کنیم، کمی آن‌ها را خم کنیم وآن را با یک انگشت برگردانیم. ما آن را وقتی ازکارایی‌اش مطمئن شدیم به نام خود ثبت کردیم و من مطمئن هستم در آینده نتیجه خوبی خواهد داد.

- چه نکته بارز دیگری در مورد این محصول وجود دارد که دوست دارید با خوانندگان ما در میان بگذارید؟

نکته بارز دیگر استفاده از هنر حکاکی پتک است. به نظرم در زمینه طراحی و دیزاین، هیچ چیز به اندازه حکاکی هیجان‌انگیز و فوق‌العاده نیست. البته این کاملا سلیقه‌ای است، برخی می‌پسندند و برخی از مشتریان می‌گویند که ساعت را دوست دارند اما از حکاکی روی آن خوش‌شان نمی‌آید. من برای حکاکی از یک متخصص استفاده کردم که هر 7 قطعه ساعت را او حکاکی کرده است.

- در آخر شما فکر می‌کنید نقطه پایان و غایت نهایی کار شما کجاست؟

پاسخ به این سوال خیلی سخت است. چراکه کار ما یک حرفه خانوادگی است که با پوست و گوشت و خون ما عجین شده و یک ارثیه خانوادگی است. یک کتاب یا دوره آموزشی مشخص نیست که برای آن زمان تعریف کرد. شما مدام در حال آموزش دیدن و یاد گرفتن هستید و این یک غریزه خانوادگی است که پایان‌ناپذیر است.


<< بازگشت