خانه نو
نگاهی به ویلای قرن نوزدهمی در شهر مونتروی سوئیس

یک ویلای زیبا به سبک ویلاهای فلورانسی که به طور کامل بازسازی شده در لیست فروش قرار گرفت. این ویلا در سال 1894 میلادی توسط ناپلئون جولز فیلیبرت کلرک (Napoléon-Jules-PhilibertClerc)طراحی و ساخته شده است. زیبایی خاص منطقه و شهر سرسبز و خارق‌العاده مونترو که در کناره دریاچه ژنو و در مجاورت رشته کوه‌های سر به فلک کشیده آلپ قرار گرفته، بسیاری از افراد مشهور و صاحب‌نام را به سمت خود کشانده است که از جمله این افراد می‌توان به کمدین معروف چارلی چاپلین و شاعر بزرگ لرد بایرون اشاره کرد. بسیاری از این افراد مشهور در این مکان زندگی کرده‌اند و حتی این شهر را برای گذران آرامش‌بخش سال‌های پایانی عمر خویش برگزیده‌اند.


این ویلای فلورانسی چشم‌انداز باشکوهی به دریاچه ژنو دارد و جزو یکی از منحصربه‌فردترین ساختمان‌های شهر مونترو است. همان‌طور که گفته شد این ویلا توسط ناپلئون جولز فیلیبرت کلرک ساخته شده اما سیاست‌مدار و هتل‌دار سوئیسی‌تبار الکساندر امری (Alexandre Emery)دستور بهره‌برداری و استفاده از آن را صادر کرد. این ویلا که به عنوان یک ساختمان و خانه خصوصی بنا شده، طی سالیان همچنان کاربری خود را حفظ کرده است. این ویلا توسط آژانس بین‌المللی املاک و مستغلات آیلیزفورد(Aylesford International) 7/24 میلیون دلار آمریکا قیمت‌گذاری شده است.

این بناکه عمر طولانی‌ای دارد، بعد از سالیان دراز فرسوده شده بود که مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. این ویلای شیک دارای 6 اتاق خواب است که توسط صاحب فعلی آن کاملا بازسازی و نوسازی شده است. پنجره‌های این ویلا در بازسازی تعویض شده‌اند و پنجره‌هایی با شیشه‌های طرح‌دار به کار گرفته شده‌اند. از دیگر تغییرات بنا اضافه کردن آسانسور و نورگیر است. همچنین یک استخر سرپوشیده در داخل ساختمان اصلی نیز تعبیه شده که با موزاییک‌های ظریف و زیبایی مفروش شده است. این استخر دارای ورودی به تراس‌های آفتاب‌گیر با چشم‌انداز باغ و فضای سبز است. نکته جالب توجه دیگر این ویلای قرن نوزدهمی وجود یک دفتر اداری مدرن در طبقه دوم است که در تقابل با قدمت بنا بسیار جالب است و کنتراست خوبی در فضا ایجاد کرده است. در این محوطه چندین دفتر کار وجود دارد که دارای تراس بالای بام، اتاق کنفرانس، محوطه پذیرش و آشپزخانه است.

این ویلای لاکچری مدرن گرچه مورد بازسازی قرار گفته و برخی قسمت‌های مدرن به آن افزوده شده اما این کار با دقت و حساسیت زیادی انجام شده تا به محتوای قرن نوزدهمی و قدمت و اصالت بنا خدشه وارد نشود. این ساختمان به سبک ویلاهای قرن نوزدهم دارای یک سالن بسیار بزرگ نیز هست که از ویژگی‌های معماری آن دوره محسوب می‌شود و در بازسازی بنا سعی شده حتی‌الامکان ساختار کلی آن دست‌خوش تغییر نشود. فضای داخلی اتاق‌ها همان گچ‌بری‌های اصلی و اولیه است که در طراحی سقف از قطعه‌های طلا نیز استفاده شده است. یکی دیگر از ویژگی‌های اصیل این بنا وجود یک پنجره دودکش بزرگ است که بهترین چشم‌انداز دریاچه از این محل است. ورودی طاقی ساختمان که به یک دالان ختم می‌شود و مزین به درختان بلوط و دارای یک پلکان فلزی است، همچنان بدون تغییر باقی مانده است. این ورودی. گفتنی است این ویلا در نزدیکی میدان اصلی شهر و در همسایگی بازار بزرگ شهر واقع شده است.


<< بازگشت