خانه نو
ارزشمندترین گردن‌بند الماس دنیا در قبضه چینی‌ها

در بین تمام جواهرات و سنگ‌های قیمتی موجود، همواره الماس مد نظر و توجه همگان بوده است. این سنگ قیمتی بیش از سایر متریال‌های موجود در صنعت جواهرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیش از سایرین جنبه تجملاتی و تفاخر دارد. تقریبا همه زنان دنیا آرزو دارند یک تکه جواهر الماس‌نشان در مجموعه جواهرات‌شان داشته باشند. اما این سنگ ارزشمند و قیمتی نیز دارای کیفیت‌های مختلفی است که برخی از آن‌ها غیرقابل ارزش‌گذاری‌اند. یکی از این جواهرات گران‌قیمت و بی‌بدیل یک گردن‌بند الماس است که لقب گران‌ترین گردن‌بند جهان را به خود اختصاص داده است.


ترکیبی از ابدیت و میراث چینی

دو مفهوم «ابدیت» و «میراث چینی» در قلب گران‌ترین گردن‌بند الماس جهان تلفیق شده است. این گردن‌بند به شکل یک مکعب متقارن در ابعاد 3×3×3 سانتی‌متر طراحی شده کهدر«یی چینگ»(IChing) یا کتاب «تقدیرات»(کتاب مقدس چینیان) و کهن‌ترین متن به‌جامانده از چین باستان که5 هزار سال قدمت دارد، گفته شده مکعب کامل در فرهنگ چینی نمادی از ابدیت است.این جواهر زیبا توسط کمپانی هنگ‌کنگی «چو تای فوک» برای اولین بار رونمایی شده است. این گردن‌بند بی‌نظیر قابل خرید و فروشنیست اما قیمت آن حدود 200 تا 500میلیون دلار برآورده شده است.

این گردن‌بند از یک الماس کولینان 507 قیراطی تراشیده شده و الماس‌های کوچک به کار رفته در تزئینات آن از کم‌یاب‌ترین و باارزش‌ترین الماس‌های دنیاست که در تاج سلطنتی انگلیس نیز به کار گرفته شده است. کار طراحی این شاهکار منحصربه‌فرد به عهده هنرمند جواهرساز چینی یعنی والاس چان(Wallace Chan) بوده است. یک تیم 22 نفره تحت نظارت مستقیم چان به مدت 47 هزار ساعت برای طراحی، جلا و حکاکی آن زحمت کشیده‌اند. به‌غیر از الماس بزرگ و نگین‌مانند این گردن‌بند که یک برلیان 104 قیراطی است، 11 هزار الماس سفید و 500 الماس صورتی در تزئینات آن به کار رفته است.

علاوه بر این الماس‌ها، تعدادی سنگ یشم سبز و سفید نیز برای تکمیل کار مورد استفاده قرار گرفته است. این جواهر گران‌قیمت به منزله یک سرمایه عظیم برای کمپانی «چو تای فوک» است و ارزش این برند را ارتقا داده است. این کمپانی پیش از این به دلیل جواهرات طلای خود در بین چینی‌ها مطرح بوده و آدرین چنگ (Adrian Cheng)رئیس«چو تای فوک» می‌گوید: «ما در بین مردم چین به تولیدات طلا معروف بودیم و حالا مردم خواهند فهمید که ما تولیدات سنگ‌های قیمتی از جمله الماس را نیز در دستور کار خود داریم».


<< بازگشت