خانه نو
با خانه حراجی «بانمس» آشنا شوید

یک اتاق، یک میز، یک چکش، یک مرد با صدای رسا و سراسر هیجان و یک شی قیمتی؛ این‌ها خلاصه آن چیزی است که ما به عنوان حراجی در ذهن داریم، تصویری که شاید آن را از روی فیلم‌های سینمایی قدیمی در ذهن‌مان کپی‌برداری کرده‌ایم. این تصویر تقریبا با واقعیت موجود هم‌خوانی دارد اما حراجی‌ها امروز مانند هر ساز و کار دیگری منطبق با شرایط روز تغییر کرده‌اند ولی آنچه هرگز در این روند تکامل همواره مورد بحث بوده وجود یک شی قیمتی است که ارزش معامله یا بهتر بگوییم مزایده را دارد. پیشترها حراجی‌های زیادی در شهرهای مختلف به ویژه شهرهای بزرگ اروپا وجود داشتند که گاهی کالای مورد معامله چندان هم ارزشمند نبود، اما امروزه تعداد این حراجی‌ها تقلیل یافته و اکثرا حراجی‌های بزرگ که در آن‌‌‌‌ها رقم‌های میلیون دلاری جابه‌جا می‌شود، به قوت و استحکام قبل پا بر جای مانده‌اند. این سبک حراجی‌ها در واقع حراجی‌های انگلیسی یا حراجی‌های استاندارد نامیده می‌شوند و کاملا از نام‌شان پیداست که خاستگاه آن کشور انگلیس بوده است. یکی از این حراجی‌ها، خانه حراجی «بانمس»(Bonhams) است.


تاریخ پیدایش خانه حراجی «بانمس»

پیشتر گفتیم که زادگاه اصلی خانه‌های حراجی کشور انگلیس بوده است؛ خانه حراجی «بانمس» نیز یک خانه حراجی بریتانیایی است که جزو قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین مراکز مزایده هنرهای ظریف، لوازم عتیقه و آنتیک بوده است. این خانه حراجی در سال 1793 میلادی تاسیس شده و در سال 2001 میلادی با یک کمپانی قدیمی و سرشناس دیگر این حوزه یعنی«فلیپس سان اند نیل»(Phillips Son & Neale)ادغام شد؛ بدین ترتیب دو غول بزرگ این صنعت که سابقه تاریخی آن‌ها به دورانجورجیانانگلیس برمی‌گردد، دست در دست هم دادند تا بهترین آثار هنری، نقاشی، جواهرات و اتومبیل را برای فروش به بالاترین قیمت پیشنهادی عرضه کنند. «بانمس»توسط شخصی به نام توماس دود(Thomas Dodd)  تاسیس شد. در سال‌های ابتدایی فعالیت خانه حراجی «بانمس»، تقریبا همه نوع کالایی از قبیل ظروف چینی، مبلمان، سلاح و ادوات جنگی، انواع ساعت، سرامیک‌های اروپایی، آثار هنری شرقی وجواهرات برای فروش عرضه می‌شد.«بانمس»گرچه امروزه فعالیت‌هایش را به حوزه‌های مشخصی محدود کرده اما همچنان درصدد بهره‌گیری از فرصت‌های پیش آمده و گاهی حراجی‌های خارج از عرف کاری است.

خانه حراجی «بانمس» چند چکش‌زن دارد؟

دفتر مرکزی خانه حراجی «بانمس» در شهر لندن و در خیابان 101 نیو باند (New Bond) در منطقه اعیان‌نشین وست اند (West End) قرار گرفته اما این خانه حراجی بیش از 66 شعبه فعال دارد که در بیش از 25 کشور در سراسر جهان به طور رسمی و زیر نظر دفتر مرکزی این خانه حراجی مشغول کارند.«بانمس»در کشور انگلیس علاوه بر شهر لندن، در شهرهای ادینبرگ و آکسفورد دارای نمایندگی فروش و مزایده است. در کشور ایالات متحده آمریکا در شهرهای سان‌فرانسیسکو، لوس‌آنجلس و نیویورک 3 شعبه فعال و مطرح دارد. در شهر سیدنی کشور استرالیا، در شهر هنگ‌کنگکشور چین، در شهر پاریس در کشور فرانسه، در شهر دوبی کشور امارات متحده عربی و در سنگاپور نیز نمایندگی‌های خانه حراجی «بانمس» مشغول فعالیت‌اند. به طور کلی این خانه حراجی در هر 5 قاره دنیا نمایندگی دارد. تعداد کارکنان رسمی این خانه حراجی در سراسر دنیا بیش از 850 نفر برآورد شده است.

رابرت بروکز (Robert Brooks)، مالکوم باربر (Malcolm Barber)، ماتیو گیرلینگ (Matthew Girling) ، لیز کولینز (Liz Collins)و شهین ویرانی (Shahin Virani)افراد سرشناس و مسئولان رده بالای خانه حراجی بانمس‌اند. این خانه حراجی سالانه در 66 نمایندگی رسمی و فعال خود در حدود 400 مزایده را برگزار و مدیریت می‌کند. رمز موفقیت این خانه حراجی که بیش از 2 قرن سابقه دارد، شاید در وهله اول تجربه سالیان متمادی فعالیت باشد و در مرحله بعدی به کارگیری نیروهای متخصص و زبده در رشته‌های مختلف هنری.«بانمس» رکورددار فروش قیمتی‌ترین تابلوهای نقاشی در روسیه و آفریقای جنوبیاست. همچنین خانه حراجی «بانمس»در دوبی نیز رکورددار بسیاری از قیمت‌های بالای پیشنهادی در خاورمیانه است.

علاوه بر تابلوهای نقاشی، خانه حراجی «بانمس»در پرونده کاری خود حراجی‌های موفق و نادری دارد که طی این مزایده‌ها میلیون‌ها پوند رد و بدل شده است. از این‌روست که ارزش این خانه حراجی خصوصی روز‌به‌روز در حال افزایش است. از جمله این حراجی‌های موفق می‌توان به حراجی گلدان مربوط به دوران چیان‌لونگ اشاره کرد که 9 میلیون پوند به فروش رسید؛ همچنین در سال 2013 میلادی نیز الماس آبی به قیمت 2/6 میلیون پوند در مزایده به فروش رسید. مرسدس بنز، مازراتی، آلفا رومئو و استون مارتین‌های زیادی در این حراجی به مزایده گذاشته شده‌‌اند. این خانه حراجی به سرعت در حال پیشرفت و پیاده‌سازی برنامه‌های خود است و قصد دارد در سال جدید میلادی چند نمایندگی جدید را بازگشایی کند.


<< بازگشت