خانه نو
نگاهي به عجيب‌ترين فرش دنيا

هنر قاليبافي در ايران هنري قديمي است و کشور ما در دنيا به داشتن فرش‌ها و قاليچه‌هاي بسيار زيبا و خارق‌العاده شناخته مي‌شود. در اين بين اما برخي از فرش‌هاي ايراني به دليل نقش‌ها و نوع بافت‌شان از شهرت جهاني برخوردار شده‌اند. براي مثال فرش اردبيل که اکنون در موزه ويکتوريا و آلبرت شهر لندن نگهداري مي‌شود، آن‌قدر معروف است که نسخه‌هاي متعددي در کشورهاي مختلف دنيا از روي آن کپي شده است. در کنار اين فرش، اثر ديگري وجود دارد که توجه جهانيان را به خود معطوف کرده است. این فرش در زمره نفیس‌ترین فرش‌های موجود در دنیا است و به نام فرش عجایب (The Carpet of Wonder) نامیده می‌شود. فرش عجایب دارای ابعاد 9/60 در 5/70 متر مربع است که مساحتی بالغ بر 4347 متر مربع را می‌پوشاند. تعداد گره‌های این فرش حدود 35 گره در هر سانتی‌متر مربع است.


تصویر فرش عجایب نشان می‌دهد که قسمت مرکزی آن براساس طرح داخلی سقف مسجد شیخ لطف‌الله، در اصفهان بافته شده است. سقف مسجد شیخ لطف‌الله (که در سال 1603 به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است) یکی از برجسته‌ترین تجلی‌های هنر ایرانی – اسلامی به شمار می‌رود. یکی از پیچیده‌ترین عملیات مربوط به این فرش، پیاده کردن حجم خمیده سقف مسجد بر روی سطح دو‌بعدی فرش بوده است. در سقف مسجد، نقش‌های شعاع‌های خارج شده از قسمت میانی سقف دارای ابعاد مساوی هستند. جهت القاي حالت این سقف بر روی نقش فرش، ابعاد نقش‌ها به نسبت شعاع، از مرکز افزایش پیدا می‌کند. به این ترتیب تصویر نقش روی فرش عینا مشابه تصویری است که بیننده‌ای که از پایین به سقف مسجد نگاه می‌کند، می‌بیند. این کار دارای چنان پیچیدگی بود، که شرکت فرش ایران (بافنده فرش) حقوق مادی این عملیات را به نام خود ثبت کرد.

بافت فرش عجایب از سال 1996 آغاز شد و بعد از سه سال به پایان رسید. مساحت 4347 متر مربعی فرش عجایب توسط حدود 7/1 میلیارد گره ایجاد شده است. جهت بافت فرش، شرکت فرش ایران 600 کارگر شامل 500 بافنده را برای مدت سه سال به کار گمارد. این گروه موفق شد بافت فرش را با صرف حدود 12 میلیون نفر ساعت به پایان ببرد. وزن این فرش حدود 22 تن است و در حال حاضر زینت‌بخش صحن اصلی بزرگ‌ترین مسجد جهان در شهر مسقط پایتخت عمان است.


<< بازگشت