خانه نو
شیک‌ترین و خوش‌پوش‌ترین طراحان لباس تاریخ

کار طراحان لباس طراحي لباسي شيک و زيبا براي ديگران است. آن‌ها سعي مي‌کنند با توجه به گرايش‌ها و نيازهاي روز لباس‌هايي را طراحي کنند و ظاهري نو به افراد مي‌دهند. اما آيا کوزه‌گر از کوزه‌شکسته آب مي‌خورد؟ در مورد طراحان لباس اين ضرب‌المثل صدق نمي‌کند. اکثر طراحان لباس بسيار شيک پوش هستند و به همان اندازه که به تيپ و لباس مردم اهميت مي‌دهند، تيپ و لباس خود را نيز جدي مي‌گيرند. در اين مطلب 10 طراح لباس شيک‌پوش تاريخ را به شما معرفي مي‌کنيم.


ظاهر ساده، سبک زندگی دیوانه‌وار

هالستون (Halston)

لباسی که تبدیل به امضای خاص هالستون شدیک بالاپوش یقه‌اسکی مشکی و بسیار جدی و رسمی بود. او روزها با همین لباس برای جکی او (Jackie O) و لیزا مینلی (Liza Minnelli) به طراحی می‌پرداخت و شب‌ها با همان لباس به عنوان یکی از خوش‌گذران‌ترین افراد در یکی از خوش‌گذران‌ترین دوران و در خوش‌گذران‌ترین محل ممکن یعنی استودیو 54، برای خودش شهرتی به هم می‌زد. (جالب است بدانید که نام کوچک او روی (Roy) بود ولی همه او را هالستون صدا می‌زدند).

 

 

پادشاه آمریکایی

رالف لورن (Ralph Lauren)

اولین برند 360 درجه سبک زندگی و یکی از بزرگ‌ترین پادشاهی‌های مُد جهان، همه چیزش مبتنی بر کمد یک مرد است. هر یک از وجوه شخصیتی رالف نماینده یکی از کهن‌الگوهای رمانتیک آمریکایی است: او ترکیبی از رئیس بزرگ، دانش‌آموخته دانشگاه‌های گران‌قیمت شرق آمریکا و یک مرتع‌دار غرب وحشی است. لباس‌هایی که او می‌فروشد نیز همان لباس‌هایی هستند که برای زنده نگه داشتن این رویا به آن‌ها نیاز است. اما تفاوت در اینجا است که برای رالف، به لطف بینش بالا، استعداد و اراده قوی‌اش، این‌ها دیگر رویا نیست و واقعیت زندگی او همین است.

 

 

مردی که پشت موتیف است

ایو سن لورن (Yves Saint Laurent)

ایو سن لورن فقط یک برند نیست و در اصل انسانی واقعی پشت این نام قرار داشت. کسی که همیشه متناسب با موقعیت لباس می‌پوشید: در آتلیه طراحی خود یک روپوش سفید آزمایشگاهی، در مهمانی‌ها کت و شلوارهای تیره و در شهر کت‌های سافاری جیب‌دار. همیشه هم فریم پلاستیکی و بزرگ عینکش در مرکز توجه قرار داشت.

 

 

دانشجوی ساحل غربی

اسکات استرنبرگ طراح شرکت بند آف آوت‌سایدرز (Scott Sternberg of Band of Outsiders)

هنگامی که او در سال 2004 این شرکت را پایه‌گذاری کرد، ظاهر دانشجویی دهه شصتی را داخل خشک‌کن انداخت و ظاهر جدیدی برای خودش ساخت: ترکیبی غریب از پیراهن‌های آکسفورد تنگ، کراوات‌های باریک دانشجویی، تناسبات قرن بیست و یکمی و رفتار شیطنت‌آمیز. در نهایت هم روی همه آن‌ها یک کت و شلوار مخمل کبریتی می‌پوشید که انگار درست از میان یکی از فیلم‌های وس اندرسون بیرون آمده بود.

 

 

کودک وحشی خرازی

کین اترو (Kean Etro)

وقتی کین کارخانه ایتالیایی تولیدکننده پوشاک خانوداگی را از پاپا اترو (Papa Etro) تحویل گرفت، انتخاب او به عنوان مدیر کارخانه دقیقا به دلیل سبک شخصی بدون مرز و محدوده او بود و نه علیرغم آن. اگر همیشه به نظر می‌رسد که به اترو – با کت و شلوارهای پرزرق و برق، استفاده اغراق‌آمیز از طرح‌ها گیاهی و موهای بلندش–بیشتر از همه افراد دیگر حاضر در یک اتاق خوش می‌گذرد، احتمالا به این دلیل است که واقعا همین طور است.

 

 

متخصصان

اوبرت دو ژیوانشی (Hubert de Givenchy)

لباس‌های شیک اوبرت دو ژیوانشیباعث شدند تا آدری هپبورن (Audry Hepburn) تبدیل به نماد شیک‌پوشی در دنیای مُد آن روزها شود ولی لباس فرم ساده خود او – شامل کت و شلوار تیره، پیراهن سفید، کراوات تیره – چیزی است که امروز هم برای ما جالب‌توجه باقی مانده است. دو ژیوانشی با استفاده از فن‌آوری‌های روز همیشه در حال به جلو حرکت دادن دنیای مُد بود ولی در عین حال همواره نسبت به این موضوع آگاهی داشت که آنچه یک طراحی را موفق می‌کند، بی‌زمان بودن آن است.

 

 

پسر بد

مارک ياکوبز (Marc Jacobs)

قبل از این که ياکوبز عضلات شکمش را هشت‌تکه کند و یک پادشاهی بزرگ در دنیای مُد به وجود بیاورد، جوانی بود با موهای بلند، لباس‌های شلخته و رفتاری شلخته‌تر. در طول تغییرات پیش آمده برای او، ظاهرش تغییر کرد ولی روح شورشی درون او همچنان همان است که بود.

 

 

چگونه غرب تسخیر شد

یوجی یاماموتو (Yohji Yamamoto)

سایه‌های مواج، پارچه‌های جدا شده از هم و فضایی رمزآلود و مه گرفته.... این‌هایی که مردم امروز آن را جدید می‌نامند شباهت خیلی زیادی به همان چیزهایی دارد که یاماموتو از زمان ورودش به ایالات متحده در اوایل دهه 80 میلادی مشغول به طراحی آن بوده است.

 

 

مرد سفید لاغر

هدی‌اسلیمان از سن لورن (HediSlimane of Saint Laurent)

هدی‌اسلیمان هم به عنوان طراح و هم به عنوان عکاس همیشه به سبک خیابانی، پانک (Punk) و ستاره‌های راک لاغر اندام علاقه داشته است. سبک شخصی او را هم می‌توان دقیقا با همین مثال‌ها توصیف کرد: جین‌های لوله‌تفنگی، یک کاپشن چرم تنگ و یک کراوات که به نظر می‌رسد (مثل خود اسلیمان) رژیم غذایی سختی را پشت سر گذاشته است. او را می‌شود خیلی راحت با یکی از مدل‌هایش اشتباه گرفت و این دقیقا همان چیزی است که او می‌خواهد.

 

 

فرست کلس

بیل بلس (Bill Blass)

بلس یک جنتلمن کامل در دنیای مُد آمریکا بود و لباس‌هایش نیز همیشه این موضوع را نشان می‌دادند. او که قبلا در ارتش بوده و در غرب میانه آمریکا بزرگ شده بود، لباس‌های غیرنظامی‌اش همه رسمی بودند کت و شلوارها و بلیزرهای شطرنجی در محل کار، تاکسیدو پس از ساعت شش عصر. لباس‌هایی که او را با جامعه سطح‌بالا هم‌تراز می‌کردند.


<< بازگشت