خانه نو
چوگان؛ ورزش پادشاهان

ورزش چوگان مترادف ثروت و لاکچری است که به تازگی دوباره احیا شده است. در گذشته چوگان تنها مخصوص خانواده‌های سلطنتی بود و قدم گذاشتن به زمین چوگان بدون کفش پاشنه‌بلند و کلاه‌های آفتاب‌گیر لبه‌دار مثل گناه کبیره تلقی می‌شد. امروزه طرفداران و تماشاگران چوگان قشر وسیعی را تشکیل می‌دهند اما این ورزش هنوز هم قوانین و اتیکت مخصوص به خودش را دارد و محبوبیتش بین افراد معروف و ثروتمند انکارناپذیر است.


ریشه‌های چوگان به آسیا و مخصوصا ایران بر می‌گردد و احتمالا در حدود شش قرن قبل از میلاد اختراع شده است. در تاریخ آمده که یکی از پادشاهان ایران، شاپور دوم، در سن هفت‌سالگی چوگان را با مهارت بازی می‌کرد. در دهه اول قرن هجدهم، زمین چوگانی که به بزرگی یک زمین چوگان واقعی امروزی است، به دستور شاه عباس کبیر در اصفهان ساخته شد. کم‌کم چوگان به کشورهای همسایه مانند هند نیز راه یافت و از همین جا بود که انگلیسی‌ها هم با چوگان آشنا شدند و باشگاه مخصوص چوگان در سال 1859 در انگلستان ساخته شد.

قوانین چوگان: مسیر راست

یک مسابقه کامل چوگان یک ساعت و نیم طول می‌کشد و به دوره‌های هفت دقیقه‌ای تقسیم می‌شود که هر کدام یک چاکرز (Chukkers) نام دارد. هر تیم چهار نفر بازیکن دارد و بین هر چاکرز سه دقیقه وقت استراحت به بازیکنان داده می‌شود. همچنین یک وقت استراحت 15 دقیقه‌ای در وسط مسابقه وجود دارد. بازیکنان باید با چوب چوگان‌شان تا جای ممکن گل وارد دروازه‌ها کنند اما تنها اجازه دارند که چوب چوگان را در طرف راست اسب‌شان نگاه دارند؛ به همین خاطر به مسیر حرکت توپ، مسیر راست (The Right Way) هم گفته می‌شود. مدافعان نیز می‌توانند جلوی توپ‌ها را با ضربات چوب‌شان بگیرند یا چوب‌شان را به چوب حریف گیر بدهند تا از ورود توپ به دروازه‌شان جلوگیری کنند.

لباس تماشاگران: کلاه پاناما و روسری ابریشمی

اگرچه تماشاگران می‌توانند هر لباسی که خواستند بپوشند و لی دربعضی مسابقات مخصوصامسابقات قهرمانی حتما باید لباس رسمی پوشیده شود.

در این گونه مسابقات بهتر است آقایان رسمی لباس بپوشند، مخصوصا اگر در قسمت وی آی پی قرار دارند و معمولا بعد از مسابقه یک جشن خیریه برگزار می‌شود. برای این کار یک شلوار کتانخاکییاشلوارمردانه را می‌توان با یک پیراهن مردانه ست کرد. کروات و کلاه پانامای سفید هم این ظاهر رسمی را کامل می‌کند و اگر بازیکنان بخواهند نهایت شیک‌پوشی را به جا بیاورید، می‌توانند بوت تا زیر زانو بپوشند. عینک آفتابی و دوربین دوچشمی برای تماشای مسابقه نیز از ملزوماتی است که هم شیک‌اند و هم به بهتر دیدن زمین بازی کمک می‌کنند.

در مسابقات چوگان خانم‌ها معمولا پیراهن می‌پوشند و آن را با انواع اکسسوری ست می‌کنند. در این مسابقات اکسسوری‌های شیکی مثل روسری ابریشمی و کیف کوچک زنانه حتما استفاده می‌شود. در بسیاری از اوقات، بعد از مسابقه چوگان یک مراسم جایزه دادن یا یک مهمانی خیریه برگزار می‌شود؛ در این صورت بیشتر خانم‌ها با خودشان یک لباس اضافه هم می‌آورند تا برای مهمانی، پوشش متفاوتی داشته باشند.

رسم و رسومات: لگد کردن چمن با کفش پاشنه‌بلند

چوگان سنت‌های خاص خودش را دارد؛ مثلا چای عصرانه قسمت جدایی‌ناپذیر این مراسم است و ساعت مسابقات همیشه بین 3 تا 5 بعد از ظهر است. مراسم جالب و خنده‌دار دیگری که در این مسابقه وجود دارد، «لگد کردن چمن» نام دارد؛ در این مراسم که در بین دو نیمه برگزار می‌شود، تماشاگران زن با کفش پاشنه‌بلند به زمین مسابقه می‌آیند و سعی می‌کنند چمن‌های کنده شده را با پا به درون سوراخ‌های زمین برگردانند.


<< بازگشت